Zamknij

Pentagon: rozważymy dodatkowe wsparcie dla Polski. „Jeśli Polska będzie sobie życzyć"

Michał Tomaszkiewicz
22.04.2022 21:59

- Jeśli Polska będzie sobie życzyć dodatkowego wsparcia na cele humanitarne, podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na list kongresmenów, którzy domagają się m.in. postawienia w Polsce szpitali polowych dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców.

John Kirby
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie toczy się przy coraz większym zaangażowaniu państwo NATO. Obrońcy zaczęli dostawać ciężki sprzęt, który ma pomóc w powstrzymaniu Rosji w bitwie o Donbas. USA przywróciły nawet ustawę Lend-Lease, dzięki której będą mogły błyskawicznie przekazywać broń Ukrainie.

Pomoc może otrzymać także Polska. Oficjalnie mowa jest o wsparciu humanitarnym: USA mogą wybudować szpitale polowe dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców. - Jeśli życzeniem polskiego rządu jest dodatkowe wsparcie dla celów humanitarnych, z pewnością podejdziemy do tego bardzo poważnie – stwierdził John Kirby.

USA gotowe udzielić Polsce pomocy humanitarnej. Szpitale polowe dla Ukraińców

Wypowiedź Kirby’ego była odpowiedzą na wspólny list republikańskich i demokratycznych kongresmenów, w którym zaapelowali oni do Pentagonu m.in. o wysłanie specjalnych ambulansów na Ukrainę oraz szpitali polowych do Polski przy granicy z Ukrainą. Ich przeznaczeniem byłoby leczenie ukraińskich uchodźców, a także żołnierzy.

Kongresmeni stwierdzili m.in., że polski system zdrowotny jest przytłoczony z powodu liczby uchodźców wymagających opieki. Pod listem podpisali się m.in. demokrata Jason Crow, który niedawno odwiedził Polskę w ramach delegacji Kongresu.

- Poważnie podchodzimy do listu kongresmenów, ale nie mam w tej chwili żadnych planów do omówienia w tej sprawie - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej.

Kirby podkreślił, że w Polsce pod granicą z Ukrainą stacjonują żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej. Nie było jednak potrzeby, żeby amerykańscy żołnierze pomagali w celach związanych z uchodźcami.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: