Zamknij

Pfizer i Moderna. Nowe ostrzeżenie dotyczące szczepień. Chodzi o serce

24.06.2021 11:00
Pfizer
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szczepienie przeciw Covid-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna może mieć związek z rzadkimi przypadkami zapalenia mięśnia sercowego u nastolatków i dorosłych - ogłosiła FDA, amerykańska Agencja Żywności i Leków. 

FDA, amerykańska Agencja Żywności i Leków dodała ostrzeżenie do szczepionek przeciwko Covid-19 produkowanych przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna. Jak pisze brytyjski The Guardian, chodzi o rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego.

Członkowie Agencji Center for Disease Control and Prevention, którzy spotkali się w celu omówienia zgłoszonych przypadków chorób serca po szczepieniu, stwierdzili, że stan zapalny mięśnia sercowego u nastolatków i dorosłych jest prawdopodobnie powiązany ze szczepionkami. Dodali jednak, że korzyści ze szczepienia wyraźnie przewyższają ryzyko. 

Nowe ostrzeżenie do szczepionek Pfizera i Moderny

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wraz z grupą czołowych amerykańskich lekarzy wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że szczepionki przeciw Covid-19 są bezpieczne i skuteczne, a skutki uboczne są ''niezwykle rzadkie''. 

''Zdecydowanie zachęcamy każdego powyżej 12. roku życia, kto kwalifikuje się do otrzymania szczepionki, do natychmiastowego zaszczepienia się'' – napisano.

CDC uważa, że ostrzeżenie FDA dotyczące szczepionek firm Pfizer/BioNTech i Moderna zwiększy czujność lekarzy w przypadku pojawiania się objawów zapalenia mięśnia sercowego u zaszczepionych. 

RadioZET.pl/The Guardian