Zamknij

PiS dołączy do frakcji z PO w Europarlamencie? Szef EPL dementuje

Redakcja
20.06.2018 17:23
EPL
fot. Bartosz Krupa/East News

Szef Europejskiej Partii Ludowej, w której są m.in. PO i PSL Joseph Daul oświadczył w środę, że jego ugrupowanie nie prowadzi i nie ma zamiaru prowadzić rozmów w sprawie przyłączenia się PiS do EPL. PiS zaprzecza, by jakiekolwiek rozmowy były prowadzone

Na początku czerwca źródła w PiS podały, że prowadzone są rozmowy o utworzeniu nowej frakcji w przyszłym Parlamencie Europejskim. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, znacznie się zmniejszy. W mediach pojawiały się też informacje, że PiS rozważa wejście do frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Spekulacjom tym zaprzeczył w środę szef EPL. "EPL nie ma zamiaru negocjować z PiS, które odmawia poszanowania praworządności w Polsce. PO i PSL są jedynymi partiami, które reprezentują polityki EPL i wartości unijne w Polsce" - napisał na Twitterze polityk.

Czarnecki komentuje

Sprawa wywołuje zdziwienie wśród eurodeputowanych PiS. - Joseph Daul mógłby równie dobrze zaprzeczać, że poleci na Marsa, bo nie było rozmów na temat jego lotu na Marsa. Tak samo nie było rozmów EKR z EPL - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - W tej sytuacji chciałem w imieniu EKR oświadczyć, że nie przyjmiemy pana Daula do EKR - dodał z ironią polityk.

Obecnie trzonem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) są Brytyjczycy (21 członków) i Polacy (18 członków). EPL zrzesza chadeckie partie z Europy. Są w niej m.in. niemieckie CDU i CSU. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP