Zamknij

Ogromne pieniądze za przyjęcie szczepionki. Rusza specjalna loteria

13.05.2021 14:50
Szczepienie przeciw COVID-19
fot. Felipe Caparr

Wszyscy dorośli mieszkańcy amerykańskiego stanu Ohio, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, będą mogli wziąć udział w loterii. Można wygrać w niej milion dolarów.

Władze stanu Ohio w USA uruchomiły loterię, aby zachęcić do szczepień przeciwko COVID-19. Udział mogą wziąć wszyscy, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przygotowano w sumie pięć nagród po milion dolarów.

Szczepionkowa loteria w Ohio

– Pierwsze z pięciu zaplanowanych losowań odbędzie się 26 maja, kolejne będą przeprowadzane w tygodniowych odstępach – ogłosił gubernator Ohio Mike DeWine. Dodał, że nagrody zostaną opłacone z funduszu pomocowego finansowanego przez rząd federalny.

Stan proponuje także loterię dla niepełnoletnich, zaszczepionych mieszkańców. Do wygrania będzie pięć pełnych czteroletnich stypendiów na jednej ze stanowych uczelni.

– Wiem, że niektórzy powiedzą „DeWine, jesteś szalony! Ta milionowa loteria to strata pieniędzy”. Ale w rzeczywistości, na tym etapie pandemii, gdy szczepionka jest dostępna dla każdego chętnego, prawdziwą stratą jest śmierć na Covid-19 – napisał gubernator na Twitterze.

Pomysł został przyjęty pozytywnie przez wielu użytkowników, jednak pojawiły się też głosy krytyczne. Niektórzy komentowali, że tak duże pieniądze można wykorzystać na ważniejsze cele, a sama loteria jest formą przekupstwa.

117 milionów Amerykanów zaszczepionych przeciw COVID-19

Do środy w USA pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 przeszło ok. 117 mln mieszkańców, ponad jedna trzecia populacji. Z powodu malejącej liczby infekcji i sceptycyzmu wobec szczepionek w ostatnich tygodniach tempo wykonywania zastrzyków jednak spada - zauważa agencja Reutera.

Władze poszczególnych stanów starają się więc na różne sposoby zachęcić do przyjmowania szczepionki. W New Jersey i Connecticut zaszczepieni mogą liczyć na darmowego drinka w barze. Pracownicy stanowi w Maryland po zastrzyku dostaną 100 dolarów. W zeszłym tygodniu gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił, że osoby, które przyjmą szczepionkę na stadionach, przed meczami drużyn baseballowych Mets i Yankees będą mogły za darmo obejrzeć rozgrywkę.

Joe Biden: Cel to zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do 4 lipca

Prezydent USA Joe Biden wyznaczył swojej administracji cel zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji do amerykańskiego Dnia Niepodległości obchodzonego 4 lipca.

Masowa kampania szczepień była kluczowa dla opanowania epidemii w USA, gdzie do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 32 mln osób, z których 585 tys. zmarło. Zarówno sumaryczna ilość infekcji, jak i zgonów w USA jest najwyższa na świecie.

RadioZET.pl/Twitter/PAP, oprac. AK