Zamknij

Pierwszy europejski kraj wprowadził instytucję e-rezydenta. Całkowity koszt to 100 euro

Redakcja
13.02.2018 11:17
Pierwszy europejski kraj wprowadził instytucję e-rezydenta. Całkowity koszt to 100 euro
fot. Pixabay

Estonia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła instytucję e-rezydenta. Można nim zostać po zarejestrowaniu się w internecie i wpłaceniu 100 euro. Chętnych nie brakuje.

Zagłosuj

Myślałeś/-aś o zmianie obywatelstwa?

Liczba głosów:

Zainteresowanie otrzymaniem cyfrowej tożsamości kraju z Unii Europejskiej jest ogromne. Do estońskiego programu e-rezydent zapisało się już 27 tys. osób ze 143 państw świata. Planowo program ten skierowany jest do startupów i firm.

Karta ID już za 100 euro

Do 2025 r. zdaniem pomysłodawców ma być aż 10 mln zarejestrowanych e-rezydentów, którzy — ku zadowoleniu estońskich władz — mają płacić w Estonii podatki. Programu tego nie można jednak mylić z nadaniem obywatelstwa, a będąc e-rezydentem, nie można nawet wjechać na teren kraju ani uzyskać praw wyborczych.

Działalność w internecie

E-rezydent po wpłaceniu 100 euro i otrzymaniu specjalnej karty ID będzie mógł mieć dostęp do internetowych usług w zakresie zakładania i prowadzenia firmy. Karta nie może być używana poza internetem.

Innowacyjny pomysł

Zaczęło się w 2014 r., gdy konkurs organizowany przez Estońską Fundację Rozwoju wygrali Taavi Kotka, Ruth Annus i Siim Sikkut. Dzięki pieniądzom fundacji udało im się wcielić w życie swój innowacyjny plan.

RadioZET.pl/generacjasmart.pl/strz