Zamknij

Pilny komunikat rosyjskiego MSZ. Dają Ukraińcom miesiąc

04.10.2022 11:42

Mieszkańcy nowych regionów zaanektowanych przez Rosję, którzy wyjechali za granicę, będą mieli miesiąc na wybór obywatelstwa. Rosyjskie MSZ wydało komunikat.

paszport
fot. Ukrinform/East News

Mieszkańcy nowych regionów Rosji, przebywający za granicą, muszą zdecydować o wyborze obywatelstwa - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych.

Chodzi o obywateli Zaporoża, Chersonia, Ługańska i Doniecka, którzy mieszkają w innych krajach. Będą oni mieli miesiąc na przyjęcie lub odrzucenie rosyjskiego obywatelstwa - przekazał Jewgienij Iwanow, cytowany przez agencję RIA Novosti.

Komunikat Rosjan do mieszkańców zaanektowanych terytoriów. Dają im miesiąc

- Tak jak na Krymie. W ciągu miesiąca muszą dokonać wyboru – podkreślił Jewgienij Iwanow.

Wiceszef MSZ zapowiedział, że na nowych terytoriach wydawanie dokumentów zostanie przyspieszone. – Wiele osób ma już dziś rosyjskie paszporty. Prace będą zintensyfikowane – poinformował.

Wiceminister nie powiedział, czy posiadaczom ukraińskich paszportów w tych regionach grozi kara za odmowę obywatelstwa rosyjskiego.

Władimir Putin wydał w ubiegłym tygodniu dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". W wystąpieniu na Kremlu powiedział, że jest przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie. - Takiego rozwiązania chcą miliony ludzi - grzmiał. Światowi liderzy nie ukrywali swojego oburzenia po decyzji rosyjskiego prezydenta.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.

RadioZET.pl/Ria Novosti/themoscowtimes.com/PAP