Zamknij

„Płacenie podatków w Rosji to zabijanie dzieci i kobiet". Duży koncern mimo to zostaje

17.03.2022 13:15

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że koncern spożywczy Nestlé „nie okazał żadnego zrozumienia” i zamierza zostać na rosyjskim rynku. Polityk dodał, że „płacenie podatków w terrorystycznym kraju oznacza zabijanie niewinnych dzieci i kobiet”.

akcja ratunkowa w ostrzelanym bloku w Kijowie
fot. AFP/East News

Wojna w Ukrainie to coraz więcej ofiar wśród ludności cywilnej. Rosjanie ostrzeliwują miasta, a nawet otwierają ogień do osób stojących w kolejce po chleb. W niszczonym systematycznie Mariupolu po zbombardowaniu szpitala położniczego siły rosyjskie zaatakowały teatr, w którym chroniło się 1200 osób, w tym dzieci.

Duża część zachodnich koncernów w ramach protestu poinformowała o zawieszeniu działalności w Rosji. Premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z CEO Nestlé, Markiem Schneiderem ogłosił, że gigant spożywczy nie zamierza rezygnować z rosyjskiego rynku.

„Płacenie podatków w Rosji to zabijanie dzieci i kobiet”. Wpływy finansują wojnę

Denys Szmyhal po rozmowie z CEO Nestlé poinformował, że korporacja „nie okazuje żadnego zrozumienia” dla sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina. Inwazja na Ukrainę to duże obciążenie dla rosyjskiego budżetu – wszelkie wpływy podatkowe oznaczają możliwość przeprowadzania dalszych ataków.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Putina można pokonać militarnie lub ekonomicznie. Szef rządu dodał, że jeśli chodzi o sankcje, to nie ma żadnych czerwonych linii, jeśli chodzi o ich zaostrzanie. Zaapelował także o zrezygnowanie z zakupów rosyjskiej ropy i gazu, jako że dopływ dewiz pozwala finansować działania wojenne.

Do zrezygnowania z zasilania rosyjskiego budżetu Denys Szmyhal starał się przekonać Nestlé. Polityk poinformował, że jego misja zakończyła się niepowiedzeniem: jeden z największych koncernów spożywczych z zarabiania w Rosji rezygnować nie zamierza.

Szmyhal stwierdził, że „płacenie podatków w terrorystycznym kraju oznacza zabijanie niewinnych dzieci i kobiet”, wyrażając nadzieję, że korporacja zmieni w przyszłości zdanie.

O zweryfikowanie informacji o kontynuowaniu działalności Nestlé w Rosji poprosiliśmy polski oddział koncernu.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/Denys Szmyhal

Wojna w Ukrainie na żywo: