Zamknij

Plaga żarłocznych owadów. Obsiadają nawet stada owiec

PAP
07.06.2022 07:37

Plaga szarańczy od kilku dni doskwiera rolnikom z położonego przy granicy z Portugalią hiszpańskiego regionu Estremadury. Na południowym zachodzie kraju żarłoczne owady zniszczyły już liczne hektary upraw rolnych.

Plaga szarańczy
fot. Malachi Jacobs/Shutterstock (ilustracyjne)

Cytujące w poniedziałek lokalnych rolników media zauważają, że nawet najstarsi gospodarze z regionu nie pamiętają większych spustoszeń spowodowanych przez owady w tej części Hiszpanii.

Portal Voz Populi odnotowuje, że szarańcza widoczna jest zarówno na polach, jak i drogach. Są odnotowywane również na terenie gospodarstw rolnych. Na jednym z filmów widać, jak żarłoczne owady obsiadają nawet stada owiec.

Plaga szarańczy w Hiszpanii

Wydawany w regionie Estremadury dziennik “Hoy” zauważa, że oskarżane o bierność w walce z szarańczą władze wspólnoty autonomicznej już w maju zalecały, obawiając się plagi, używanie środków ochrony roślin. Te tymczasem nie są stosowane przez coraz powszechniejszych w Estremadurze plantatorów upraw ekologicznych, co sprawia, że chmary tych owadów szybko zajmują nowe tereny.

Gazeta podkreśliła, że innym owadem spędzającym sen z powiek rolnikom z południowo-wschodniej Hiszpanii jest osa azjatycka. Tylko w maju tego roku służby obrony cywilnej zlikwidowały 136 gniazd tego groźnego dla człowieka zwierzęcia, które przed 2016 r. nie występowało w Estremadurze.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Zatyka