Zamknij

Pluskwiak atakuje. Masowe zgłoszenia do lekarzy po ukąszeniach

PAP
16.09.2022 18:56

We wrześniu doszło do masowych zgłoszeń obywateli do placówek medycznych w Mołdawii po ukąszeniu niewystępującego dotychczas w tym kraju pluskwiaka. Najwięcej, jak twierdzą lokalne media, wystąpiło w aglomeracji Kiszyniowa, stolicy kraju.

Prześwietlik platanowy
fot. Zdjęcie ukąszenia (ilustracyjne): IGOR STEVANOVIC/Science Photo Library RF/East News, Zdjęcie owada: Wikimedia/Petra Broda

Jak podał w piątek kiszyniowski portal Stiri, "inwazja nieznanego w Mołdawii owada jest dotychczas lekceważona przez władze stolicy". “Gmina Kiszyniów została zaatakowana przez owady, których mieszkańcy nigdy wcześniej nie widzieli (…). Małe kłujące zwierzęta łatwo ukrywają się w ubraniach i we włosach” - napisał portal, odnotowując, że gatunek ten z łatwością się przemieszcza.

Mołdawia. Masowe zgłoszenia do lekarzy po ukąszeniach pluskwiaka

Z ustaleń portalu Stiri wynika, że nasilająca się plaga dotyczy prześwietlika platanowego, gatunku pluskwiaka, który w XX wieku został zawleczony do Europy, m.in. do Włoch, z Ameryki Północnej. W minionym stuleciu owad pojawił się również w Chinach, Japonii oraz niektórych państwach Ameryki Południowej. 
 
Uciążliwy dla człowieka owad, jak twierdzą biolodzy, jest też bardzo groźnym szkodnikiem drzew z rodziny platanowatych. Dodają, że pluskwiak nie tylko szybko się rozmnaża, ale również staje się odporny na substancje owadobójcze.

RadioZET.pl/PAP