Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Nagranie audio trwa około 55 minut i dla wielu może być dowodem, że pogłoski o śmierci al-Bagdadiego, które krążyły w światowej prasie, były przedwczesne.
Jak informuje Grupa SITE, zajmująca się monitorowaniem forów dżihadystów, nagranie zatytułowane jest „Dobra wiadomość dla wytrwałych”.
Wzywał do „determinacji i woli walki”
W przesłaniu mówca próbuje podnieść morale bojowników tzw. Państwa Islamskiego po ostatnich porażkach: „Dla mudżahedinów miara zwycięstwa lub porażki nie zależy od miasta, które zostało skradzione przez tych, którzy mają przewagę lotniczą, pociski międzykontynentalne lub inteligentne bomby”.
— Jeśli wierni porzucą swoją religię, (utracą) swą cierpliwość i (porzucą) dżihad przeciwko wrogowi, zostaną pokonani [...]. Ci, którzy zachowują wiarę, to ci, którym się uda. Jedynym sposobem zweryfikowania tej wiary jest walka — cytuje mówcę portal hiszpański abc.
Jak podało CNN, mówca nawiązuje do ostatnich wydarzeń, takich jak sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Turcję 1 sierpnia, „tylko po to, by uwolnić pastora”, odnosząc się do amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który jest przetrzymywany w Turcji.
Jak podał portal abc, mówca wychwala ataki przeprowadzane przez zwolenników tzw. Państwa Islamskiego na terenie Europy, Kanady i Jordanii i zachęca do ich kontynuowania, mówiąc, że zwycięstwo jest wynikiem „determinacji i woli walki”.
Wcześniejsze nagranie audio al-Bagdadiego zostało upublicznione 28 września 2017 r., wezwał on wtedy swoich zwolenników, by zintensyfikowali ataki terrorystyczne.
Pogłoski o śmierci lidera tzw. Państwa Islamskiego
Wcześniej w sierpniu tego roku iracka telewizja al-Sumaria podała, że lider Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi został ciężko ranny w nalocie irackim we wschodniej Syrii. Według źródeł wywiadowczych, na które powołuje się al-Sumaria, IS miało wybrać nowego lidera.
Według telewizji nowym przywódcą grupy terrorystów został Abu Osman al-Tunisi, o którym brak bliższych informacji. W ostatnich miesiącach większość przywódców IS została albo zabita, albo schwytana.
Na tle wyboru następcy al-Bagdadiego miało jednak dojść do konfliktu między członkami tzw. Państwa Islamskiego pochodzącymi z Iraku oraz tymi, którzy przybyli z innych krajów. Przydomek al-Tunisi świadczy o tunezyjskim pochodzeniu.
Niepotwierdzone pogłoski o śmierci al-Bagdadiego pojawiały się już kilkukrotnie. Iraqi News informowało, że zginął on w Rakce 10 czerwca 2017 roku. Informację tę potwierdziły następnie źródła rosyjskie i irańskie.
Natomiast w ocenie Amerykanów al-Bagdadi został wówczas jedynie ranny i z powodu poważnych obrażeń był zmuszony zrezygnować z przewodzenia tzw. Państwu Islamskiemu na okres co najmniej pięciu miesięcy.
Wiarygodność informacji o zabiciu al-Bagdadiego w czerwcu 2017 roku podważyło również opublikowane we wrześniu 2017 roku nagranie audio, na którym lider IS wystąpił z przesłaniem do swoich zwolenników.
Terytorium kontrolowane przez IS skurczyło się obecnie do pustynnego obszaru na pograniczu syryjskich prowincji Homs i Dajr az-Zaur i niewielkiej enklawy Hadżin w dolinie Eufratu.
RadioZET.pl/PAP/PTD
Oceń artykuł