Zamknij

Ukraińcy tworzą wagony-chłodnie z ciałami żołnierzy Rosji. "Nie chcą ich zabrać"

14.05.2022 09:41
Ukraina chce odesłać ciała Rosjan
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała w sobotę stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina. Według ukraińskiego sztabu generalnego od początku inwazji w Ukrainie zginęło ponad 27 tys. żołnierzy Rosji.

Rosjanie porzucają ciała poległych w wojnie w Ukrainie, co odróżnia ich od obrońców. Ukraińcy są zdeterminowani, by pochować każdą ofiarę konfliktu.

W piątek 13 maja urzędnicy wojskowi Ukrainy układali ciała Rosjan zebrane w obwodach kijowskim i czernihowskim w wagonach-chłodniach. Pojawiły się informacje o kolejnych pociągach pełnych ciał rosyjskich żołnierzy w innych częściach kraju – pisze BBC.

Ukraina chce zwrócić Rosji ciała poległych żołnierzy. "Nie chcą ich zabrać"

- Gdy aktywna faza konfliktu się kończy, strony muszą zwrócić ciała poległych wojskowych drugiemu krajowi. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – powiedział Lamzin, cytowany przez BBC.

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z soboty na wojnie zginęło już ponad 27 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosja nie aktualizuje oficjalnego bilansu poległych od 25 marca, gdy przyznała się do straty ponad 1,3 tys. żołnierzy – podała BBC.

Lamzin udzielił w tej sprawie wywiadu również telewizji Al Jazeera. - Rosja nie chce ich zabrać. Każde ciało jest dowodem zbrodni wojennej. Dlatego jeśli oni (Ministerstwo Obrony Rosji) nie chcą ich zabrać, Ukraińcy pochowają je u siebie, na własny koszt - wyjaśnił arabskiej stacji Lamzin.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C