Zamknij

Uważasz, że jest ci za gorąco? W tym miejscu właśnie padł rekord: ponad 41 stopni

Redakcja
23.07.2018 08:41
Termometr
fot. Shutterstock

41,1°C pokazały w poniedziałek termometry w mieście Kumagaya w pobliżu Tokio; to najwyższa temperatura w historii pomiarów w Japonii – poinformowały w poniedziałek służby meteorologiczne. Fala upałów utrzymuje się w tym kraju od ponad tygodnia.

Według agencji Associated Press oczekuje się, że w poniedziałek słupki rtęci w Tokio wskażą 37°C, a w Nagoi w środkowej części kraju – 39°C.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bardzo wysokie temperatury w ostatnim czasie sprawiły, że ponad 40 osób zmarło, a dziesiątki tysięcy skierowano do szpitali. Tylko w sobotę co najmniej 11 osób zmarło na skutek, jak podejrzewają lekarze, udaru cieplnego.

Władze Japonii apelują do obywateli, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz i korzystali z klimatyzacji.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

W ubiegłym roku 48 osób zmarło w Japonii w wyniku upałów między majem a wrześniem, przy czym 31 zmarło w lipcu. Według krajowej agencji meteorologicznej obecną falę upałów spowodowało nawarstwienie się dwóch układów wysokiego ciśnienia nad znaczną częścią Japonii.

Upały dają się we znaki także mieszkańcom Korei Południowej. W mieście Gangneung na północnym wschodzie kraju w poniedziałek o godz. 6.45 odnotowano najwyższą dobową temperaturę minimalną – 31°C – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. W Seulu wskazanie to wyniosło 29°C.

Zobacz także

RadioZET.pl/pap/maal