Zamknij

556 ofiar katastrof samolotów pasażerskich na świecie. Dużo? Pięć razy mniej niż ofiar wypadków drogowych... w Polsce

Redakcja
02.01.2019 16:41
556 ofiar katastrof samolotów pasażerskich na świecie. Dużo? Pięć razy mniej niż ofiar wypadków drogowych... w Polsce
fot. AFP/East News

556 osób zginęło w 15 katastrofach samolotów pasażerskich w 2018 r. Pod względem ofiar był to dziewiąty najbezpieczniejszy rok w historii lotnictwa pasażerskiego - poinformował lotniczy portal internetowy Aviation Safety Network (ASN).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najbezpieczniejszym rokiem w dziejach cywilnej komunikacji lotniczej był rok 2017, kiedy to w 10 katastrofach życie straciły 44 osoby. Rok 2018 był dziewiątym najbezpieczniejszym rokiem w lotnictwie pasażerskim, niemniej ofiar było więcej niż średnia dla ubiegłych 5 lat. Ta wynosi 480 osób.

Samolot to wciąż najbezpieczniejszy środek transportu. Dla porównania w ubiegłym roku w wypadkach na drogach w Polsce zginęło ponad 2800 osób.

Zobacz także

Tylko dwa ubiegłoroczne wypadki cywilnych samolotów pasażerskich spowodowały śmierć więcej niż stu osób.

Z Boeinga 737 MAX 8 indonezyjskiego towarzystwa Lion Air, który 29 października runął do morza wkrótce po starcie z Dżakarty, nie ocalał nikt. Na pokładzie było łącznie 189 osób – pasażerów i członków załogi.  

Zobacz także

Tylko jedna spośród 113 osób uratowała się z katastrofy meksykańskiego Boeinga 737-201, wyczarterowanego przez kubańskie towarzystwo Cubana. Samolot rozbił się 18 maja tuż po starcie z Hawany.

Zobacz także

Za cywilne samoloty komunikacyjne ASN uznaje samoloty pasażerskie i towarowe, których podstawowy model certyfikowany jest dla co najmniej 14 pasażerów.

Statystyki nie obejmują katastrof samolotów wojskowych. W ubiegłym roku było ich 10. Najtragiczniejsza to wypadek transportowego odrzutowca Ił-76 sił powietrznych Algierii. W katastrofie z 11 kwietnia zginęło wówczas 257 osób. Łącznie wypadkach samolotów wojskowych zginęło 361 osób.

RadioZET.pl/PAP/JŚ