Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

556 ofiar katastrof samolotów pasażerskich na świecie. Dużo? Pięć razy mniej niż ofiar wypadków drogowych... w Polsce

02.01.2019 16:41
xxx wiadomosci

556 osób zginęło w 15 katastrofach samolotów pasażerskich w 2018 r. Pod względem ofiar był to dziewiąty najbezpieczniejszy rok w historii lotnictwa pasażerskiego - poinformował lotniczy portal internetowy Aviation Safety Network (ASN).

556 ofiar katastrof samolotów pasażerskich na świecie. Dużo? Pięć razy mniej niż ofiar wypadków drogowych... w Polsce fot. AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najbezpieczniejszym rokiem w dziejach cywilnej komunikacji lotniczej był rok 2017, kiedy to w 10 katastrofach życie straciły 44 osoby. Rok 2018 był dziewiątym najbezpieczniejszym rokiem w lotnictwie pasażerskim, niemniej ofiar było więcej niż średnia dla ubiegłych 5 lat. Ta wynosi 480 osób.

Samolot to wciąż najbezpieczniejszy środek transportu. Dla porównania w ubiegłym roku w wypadkach na drogach w Polsce zginęło ponad 2800 osób.

Tylko dwa ubiegłoroczne wypadki cywilnych samolotów pasażerskich spowodowały śmierć więcej niż stu osób.

Z Boeinga 737 MAX 8 indonezyjskiego towarzystwa Lion Air, który 29 października runął do morza wkrótce po starcie z Dżakarty, nie ocalał nikt. Na pokładzie było łącznie 189 osób – pasażerów i członków załogi.  

Tylko jedna spośród 113 osób uratowała się z katastrofy meksykańskiego Boeinga 737-201, wyczarterowanego przez kubańskie towarzystwo Cubana. Samolot rozbił się 18 maja tuż po starcie z Hawany.

Za cywilne samoloty komunikacyjne ASN uznaje samoloty pasażerskie i towarowe, których podstawowy model certyfikowany jest dla co najmniej 14 pasażerów.

Statystyki nie obejmują katastrof samolotów wojskowych. W ubiegłym roku było ich 10. Najtragiczniejsza to wypadek transportowego odrzutowca Ił-76 sił powietrznych Algierii. W katastrofie z 11 kwietnia zginęło wówczas 257 osób. Łącznie wypadkach samolotów wojskowych zginęło 361 osób.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń