Zamknij

Podwariant Omikronu BA.2 "jest niezwykle zakaźny". Wśród zagrożonych też są zaszczepieni

PAP
31.01.2022 16:39

Nowo odkryty podwariant Omikronu - BA.2 - jest groźniejszy od poprzednika - wykazało badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI). Według naukowców również on łatwiej infekuje osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Powariant Omikronu BA.2
fot. Grigory Sysoev/SPUTNIK Russia/East News (ilustracyjne)

Omikron, który został odkryty po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki pod koniec ubiegłego roku, spowodował powrót niektórych obostrzeń w państwach europejskich. Również polskie Ministerstwo Zdrowia podało w ostatnich dniach, że ponad połowa selekcjonowanych próbek (wybranych spośród wszystkich i badanych pod kątem wariantów koronawirusa) wykazuje obecność Omikronu.

Co gorsza, pojawiają się podwarianty niezwykle zakaźnego Omikronu. "Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych" - przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Podwariant Omikronu martwi naukowców. BA.2 łatwiej zakaża zaszczepionych

- Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. - poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner. Dane te wskazują na to, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. - zauważył.

Ponadto wstępne analizy SSI wykazały, że przy obu podwariantach Omikronu nie zmienia się ryzyko hospitalizacji. Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, które wykazały, że BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż poprzednik - podaje Reuters.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada on za koło 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2. Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant Omikron dzieli się na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3. 

loader

RadioZET.pl/PAP