Zamknij

Pogoda. Burza piaskowa nad Kijowem. Niebo miało szaro-żółtą barwę

22.06.2021 20:38
Burza piaskowa nad Kijowem
fot. YouTube.com/Факти ICTV

Burza piaskowa przeszła we wtorek nad Kijowem i przedmieściami ukraińskiej stolicy. Pył został przywiany z astrachańskich stepów - twierdzą meteorolodzy. W mieście są podwyższone wskaźniki koncentracji pyłu w powietrzu, a niebo ma szaro-żółtą barwę.

Burza piaskowa nad Kijowem pogorszyła widoczność, a mieszkańcy stolicy Ukrainy zaczęli skarżyć się na trudności z oddychaniem i piasek w ustach - pisze portal Espreso. Internauci publikują w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania przedstawiające to zjawisko.

Burza piaskowa w Kijowie. To pył z astrachańskich stepów

Meteorolog Wałerij Łatucha, cytowany przez media, napisał, że nad częścią Ukrainy, w tym nad Kijowem, obserwowana jest burza piaskowa, a pył został przywiany z astrachańskich półpustynnych stepów na południu Rosji. "Zjawisko ma własną nazwę Astrachański suchowiej" - podkreślił.

Mieszkańcy Kijowa narzekają też na smog. Władze podały, że w dwóch punktach obserwacyjnych odnotowano podwyższone wskaźniki koncentracji pyłu w powietrzu. Smog spowodowała wysoka temperatura i suche warunki atmosferyczne - zaznaczono. Pod wieczór we wtorek w Kijowie termometry wskazują 32 stopnie Celsjusza.

Władze Kijowa apelują do osób cierpiących na przewlekłe schorzenia i alergie o unikanie przebywania na zewnątrz i zamykanie okien.

RadioZET.pl/PAP

C