Zamknij

Śnieżyce i rekordowe fale. Sztorm Gloria pustoszy Hiszpanię

21.01.2020 15:16
Pogoda. Śnieżyce i rekordowe fale w Hiszpanii. Sztorm Gloria pustoszy zachód Europy
9 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/MORELL

Sztorm Gloria, który przechodzi właśnie przez Półwysep Iberyjski, zabił już cztery osoby. W Hiszpanii od niedzieli sypie śnieg, wieje porywisty wiatr, a fale sięgają kilkunastu metrów. We wtorek ponad 100 tysięcy domów jest bez prądu, w wielu szkołach odwołano zajęcia.

Sztorm Gloria jest historyczny – piszą hiszpańskie media. Chodzi przede wszystkim o ulewy i opady śniegu. Niespotykana jest zarówno i ich intensywność, jak i opady w miejscach, w których do tej pory białego puchu nie widywano. Miejscami leży już 40 centymetrów śniegu i wciąż go przybywa.

Groźny jest też porywisty wiatr. Według szacunków ekspertów spowodował, że fale na zachodzie Majorki sięgały w niedzielę i poniedziałek ponad 14 metrów, w Walencji - 13,5 m. To około dwa metry więcej niż wynosił rekord ze stycznia 2017 roku.

Z powodu huraganowych wiatrów w całej Hiszpanii bez prądu jest ponad 100 tys. gospodarstw domowych, głównie w Katalonii, na północnym wschodzie. W wielu szkołach na terenie Hiszpanii odwołane zostały zajęcia. Według ministerstwa oświaty w domach pozostało ponad 300 tys. uczniów, z czego 100 tys. w Katalonii.

Zobacz także

We wtorek przed południem w Hiszpanii nieprzejezdnych z powodu zalegającego na jezdni śniegu jest ponad 200 dróg, w tym tras szybkiego ruchu oraz autostrad. Jedna z nich to AP-7 łącząca Hiszpanię z Francją.

W sąsiedniej Portugalii sztorm Gloria doprowadził do największych szkód w środkowej oraz północnej części kraju. W okolicach miasta Tondela ciężko ranna została kobieta, na której samochód spadło drzewo.

Obrona cywilna Portugalii szacuje, że w całym kraju na skutek silnego wiatru powalonych zostało ponad 1000 drzew.

Zobacz także

Sztorm Gloria zabił cztery osoby

Hiszpańska obrona cywilna poinformowała, że czwartą śmiertelną ofiarą Glorii jest 71-letni mieszkaniec Mogente koło Walencji, na wschodzie kraju. Mężczyzna zmarł na ulicy wskutek wychłodzenia organizmu.

Inne ofiary sztormu Gloria to 54-letnia bezdomna obywatelka Rumunii, która zmarła z wychłodzenia w parku w położonej koło Walencji miejscowości Gandia, 63-letni mężczyzna uderzony dachówką na przedmieściach Avili, a także 44-letni kierowca z Asturii, którego potrąciło auto, kiedy zakładał łańcuchy na koła swojego samochodu.

Zobacz także

Do wtorkowego popołudnia ranne w Hiszpanii zostały dwie inne osoby. Obie w prowincji Walencja na skutek uderzenia w głowę fragmentem gzymsu oderwanego z budynku przez wiatr. Od poniedziałkowego wieczora trwają też poszukiwania mężczyzny, który wpadł do rzeki Besos w prowincji Barcelona.

RadioZET.pl/elpais.com/PAP