Zamknij

Potężna zamieć śnieżna zasypała miasto. Zaspy sięgają 14 centymetrów [WIDEO]

11.09.2019 12:11
Pogoda
fot. YouTube.com

W rosyjskim Norylsku, za północnym kołem podbiegunowym, 10 września spadł pierwszy śnieg. Zdjęcia ośnieżonych ulic zapełniły w środę rosyjski internet. Jak oceniają meteorolodzy, taka pogoda za kołem podbiegunowym o tej porze roku zdarza się raz na siedem lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Do Norylska dotarła zamieć ze śniegiem i deszczem, z której powodu władze miejskie wprowadziły ograniczenia w transporcie i odwołano część zajęć w szkołach. Pierwszy śnieg spowodował poważne problemy na drogach – nie wszyscy zdążyli zamienić letnie opony na zimowe.

Do kilku wypadków doszło na trasie na lokalne lotnisko – podała telewizja Rossija24. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem i zamiecią w Norylsku w ciągu dnia.

„Minęło lato, a jesieni prawie nie było” – takimi komentarzami opatrują internauci zdjęcia, na których widać całkiem sporą warstwę śniegu na ulicach i jezdniach, pokryte nim samochody i ośnieżone drzewa.

Jeszcze dalej na północ, na Półwyspie Tajmyr, również zaczęła się formować pokrywa śnieżna i pierwsze zaspy, dochodzące do 14 centymetrów. Przyszło też ochłodzenie i przymrozki. Największe są na północy Kraju Krasnojarskiego. Śnieg, choć niezbyt obfity, spadł w środę również na Półwyspie Jamalskim.

Meteorolodzy spodziewają się, że w czwartek opady śniegu przesuną się aż o 900 km dalej na południe, w okolice Siewiero-Jenisiejska, leżącego na Wyżynie Środkowo-Syberyjskiej. Na tej samej szerokości geograficznej leży – w europejskiej części Rosji – Petersburg.

RadioZET.pl/PAP