Zamknij

Ameryka pożegnała Arethę Franklin. "Niech żyje królowa" [WIDEO]

Redakcja
31.08.2018 22:49
Pogrzeb Arethy Franklin. Kto wystąpił - Ariana Grance, Stevie Wonder
fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY

Politycy, gwiazdy muzyki i zwykli Amerykanie pożegnali Arethę Franklin. Podczas pogrzebu królowej soulu wystąpili m.in. Ariana Grande, Faith Hill, Jennifer Hudson i Stevie Wonder. Tylko tysiąc fanów piosenkarki mogło wejść do świątyni, gdzie obywała się uroczystość.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogrzeb odbył się w kościele baptystów w Detroit w amerykańskim stanie Michigan.

Były prezydent USA Bill Clinton chwalił zmarłą artystkę za jej odwagę i współczucie. - Mam nadzieję, że Bóg mi wybaczy, ale tak się ucieszyłem, kiedy tu przyjechałem. Mam nadzieję, że mi wybaczycie, ale kiedy trumna była wciąż otwarta, powiedziałem jak wspaniale moja przyjaciółka dziś wygląda - powiedział były polityk.

Zobacz także

Ciało Franklin podczas pożegnalnej ceremonii było ubrane w złotą suknię. W pewnym momencie podczas swojej przemowy Clinton włączył na swoim telefonie fragment jednego z przebojów piosenkarki - "Think". - To jest klucz do wolności. Niech Bóg cię błogosławi Aretha, kochamy cię - podkreślił.

 W czasie uroczystości wystąpiły gwiazdy amerykańskiej sceny muzycznej. Ariana Grande wykonała hit Franklin "Natural Woman" z 1968 roku. Z kolei Jennifer Hudson zaśpiewała "Amazing Grace", Faith Hill wykonała w hołdzie dla zmarłej artystki "What A Friend We Have In Jesus", a Stevie Wonder zaśpiewał "The Lord's Prayer".

Pogrzeb Arethy Franklin. Na piątkowej ceremonii wystąpią m.in. Ariana Grande i Stevie Wonder

Ze łzami w oczach swoją babcię pożegnał wnuk Arethy, Jordan. - Jestem z ciebie taki dumny. Wiem, że będziesz mnie obserwować mnie z okien nieba i obiecuję z dumą nosić rodzinną spuściznę. Niech żyje królowa - powiedział.

Jak dodała agencja AFP, poza zaproszonymi gośćmi, przewidziano tylko tysiąc miejsc dla fanów królowej soulu. W długich kolejkach po wejściówki na ceremonię pogrzebową najzagorzalsi wielbiciele piosenkarki nocowali przed kościołem batystów w Detroit.

- Nie mamy królowych i królów w Ameryce. Ona była naszą królową - powiedziała AFP 63-letnia Theresa Cranford, która pogrzeb Franklin śledziła na jednej ze stacji benzynowych w Detroit.

Franklin zostanie pochowana na cmentarzu Woodlawn, gdzie znajdują się groby jej ojca, brata, dwóch sióstr i bratanka.

Fani żegnają Arethę Franklin. Trumna z jej ciałem wystawiona w muzeum! [FOTO]

Kim była Aretha Franklin?

Piosenkarka zmarła w wieku 76 lat. Przyczyną śmierci był rak trzustki. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 31 sierpnia w Detroit i będzie miała charakter prywatny; weźmie w niej udział bliska rodzina i przyjaciele. Artystka zostanie pochowana na cmentarzu Woodlawn, gdzie znajdują się groby jej ojca, brata, dwóch sióstr i bratanka.

Aretha Franklin śpiewała jazz, pop, blues, gospel, soul oraz r'n'b. W ponad 50-letniej karierze zdobyła 18 nagród Grammy. Jest pierwszą kobietą przyjętą do Rock and Roll Hall of Fame i najlepszą wokalistką wszech czasów według magazynu "Rolling Stone".

RadioZET.pl/AFP/PAP/PTD