Zamknij

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Laureatem Światowy Program Żywnościowy

Magdalena Kulej
09.10.2020 11:13
Pokojowa Nagroda Nobla 2020
fot. PAP/EPA/Stian Lysberg Solum

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 już przyznana. W tym roku laureatem jest Światowy Program Żywnościowy.

Światowy Program Żywnościowy (ang. World Food Programme) - to właśnie ta organizacja zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2020. Laureata ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii. Łącznie do tegorocznego pokojowego Nobla nominowano 210 osób oraz 107 organizacji. Wśród nominowanych byli m.in. prezydent USA Donald Trump czy szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Światowy Program Żywnościowy z Pokojową Nagrodą Nobla 2020

Jak podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen Światowy Program Żywnościowy został doceniony "za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem". - Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna - podkreśliła Reiss-Andersen, dodając, że "do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką".

Tegoroczna uroczystość ogłoszenia Pokojowej Nagrody Nobla z powodu restrykcji epidemicznych odbywała się niemal przy pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Nieliczni zgromadzeni dziennikarze musieli zachować odstęp i zasłonić twarze maseczkami. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP