Zamknij

Polacy chcą być w UE. Sondaż nie daje złudzeń

PAP
19.08.2022 07:58
Protest
fot. Piotr Molecki/East News/Zdjęcie archiwalne

54,7 proc. ankietowanych "zdecydowanie popiera", a 26,3 proc. "raczej popiera" obecność Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 15 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzonego dla portalu Onet.

Jak podał IBRIS, 7,7 proc. badanych stwierdziło, że "zdecydowanie nie popiera" członkostwa w UE. Taki sam procent ankietowanych postawił na odpowiedź "racze nie popieram". Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 3,7 proc.

Z badań przeprowadzonych w czerwcu przez CBOS wynikało, że przynależność Polski do UE popiera 92 proc. ankietowanych, a 5 proc. jest jej przeciwna.

Nieco niższy wynik odnotowano w lutym 2022 r. w sondażu Kantar Public przeprowadzonym na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Wówczas 82 proc. Polaków wyrażało poparcie dla Unii Europejskiej.

Sondaż został przeprowadzony 18 sierpnia 2022 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

RadioZET.pl/PAP

C