Zamknij

Polscy żeglarze jako pierwsi na świecie opłynęli Antarktydę

Redakcja
21.03.2018 18:51
Polacy na jachcie Katharsis II opłynęli Antarktydę
fot. Facebook

Wielki sukces polskich żeglarzy! Nasza załoga jachtu Katharsis II jako pierwsza w historii opłynęła Antarktydę po jej wodach. To jeden z największych wyczynów w historii tego sportu

We wtorek 20 marca załoga Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążyła Antarktydę po jej wodach non-stop, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej.

Polacy opłynęli Antarktydę

Ich wyczyn zajął im ponad dwa miesiące. Dokładny czas rejsu to 72 dni, 5 godzin, 33 minuty i 43 sek. Trasa liczyła sobie łącznie 10 200 mil morskich (18 920 km).

Polscy żeglarze, płynąc po wodach Antarktydy zaliczyli wszystkie 12 mórz arktycznych i spędzili ponad 25 dni poza południowym kołem polarnym. Początek rejsu miał miejsce w Kapsztadzie w RPA. W okolice Antarktydy dostali się po 13 dniach. Wystartowali 23 grudnia 2017 roku.

Pierwsi na świecie okrążyli Antarktydę

Żadna ekipa na świecie nie może się pochwalić takim wyczynem. – Podstawowym wyzwaniem naszej wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym i non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie tak daleko na południe. Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście na północ poza 62. równoleżnik, ale cofnęliśmy się i wróciliśmy na południe od 62. stopnia – mówił kpt. Mariusz Koper. Gratulujemy!

Galeria zdjęć polskiej wyprawy dookoła Antarktydy:

RadioZET.pl/pya.org.pl/PAP/strz