Zamknij

Czterej polscy Romowie skazani w Anglii za handel ludźmi i niewolnictwo

Redakcja
30.05.2017 20:47
Czterej polscy Romowie skazani w Anglii za handel ludźmi i niewolnictwo
fot. breakingnews.ie

Czterech mężczyzn z polskim obywatelstwem usłyszało wyroki w sądzie w Newcastle za handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Skazani zmuszali swoich rodaków do niskopłatnych płac zabierając pieniądze. Otrzymali wyroki od 5 do 12 lat więzienia.

Brytyjskie portale nazywają ich gangiem. 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. i 45-letni Robert M. zmuszali Polaków w Anglii do pracy za najniższą stawkę, jednocześnie zabierając im zarobione pieniądze. – Traktowanie ofiar i warunki, w których musiały mieszkać, były naprawdę bulwersujące – komentował starszy prokurator Jim Hope.

Polscy Romowie na Wyspach

Podobne przestępstwa mogły mieć miejsce znacznie wcześniej. – Zainteresowanych wyjazdem do Wielkiej Brytanii przestrzegamy przed korzystaniem z pośrednictwa polskich Romów. Cyganie obiecują pracę w Birmingham, a po przyjeździe na miejsce zabierają Polakom dokumenty. Na ich podstawie wyłudzają zasiłki i zaciągają kredyty w bankachpisał w 2013 roku portal Onet Biznes.

Namawiali bezrobotnych na przylot do Anglii

Skazani namawiali bezrobotnych Polaków na przylot do Anglii, oferując pomoc w znalezieniu pracy i zakwaterowania. Wybierali osoby z problemami osobistymi, zazwyczaj bez pracy w kraju. Następnie zastraszali ich, zmuszając do tego, aby godzili się, na to, że ich wypłaty będą wpływać na cudze konta.

Kiedy członkowie grupy zorientowali się, że trwa policyjne śledztwo w ich sprawie, próbowali usunąć lub zniszczyć wszystkie dowody, które łączyłyby ich z tą sprawą. Pomimo ich wysiłków Królewska Służba Prokuratorska (CPS) pracując wspólnie z detektywami była w stanie odtworzyć pełen obraz sytuacji, pokazujący skalę ich kryminalnej działalności

Współczesne niewolnictwo

Według Reutersa, w Wielkiej Brytanii ok. 13 tys. osób jest ofiarami przymusowej pracy, wykorzystania seksualnego i zmuszania do służby oprawcom. W 2015 roku wprowadzono nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo, m.in. pozwalając na skazywanie winnych nawet na dożywocie.

RadioZET.pl/PAP/breakingnews.ie/strz