Zamknij

Gang Polaków zatrzymany na Wyspach. Zabierali świadczenia i handlowali ludźmi

Redakcja
04.02.2019 13:37
Gang Polaków zatrzymany na Wyspach. Zabierali świadczenia i handlowali ludźmi
fot. Policja.pl

Brytyjscy policjanci przy współpracy z polskimi funkcjonariuszami zatrzymali sześć osób podejrzanych o oszustwa oraz handel ludźmi. Przestępcy werbowali osoby do pracy w Wielkiej Brytanii, a następnie zabierali należne im świadczenia socjalne. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Podejrzanych zatrzymali w ubiegłym tygodniu brytyjscy policjanci z hrabstwa West Midlands oraz pracownicy brytyjskiego departamentu pracy i zasiłków. W działania zaangażował się też Oficer Łącznikowy przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie oraz funkcjonariusze z Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Komendy Głównej Policji z udziałem pionu kryminalnego KWP w Katowicach. Na miejscu był także przedstawiciel Europolu.

W zatrzymaniach brało udział ponad 100 funkcjonariuszy, którzy wkroczyli do 10 mieszkań, gdzie zatrzymano 6 podejrzanych – w większości obywateli Polski.

Zobacz także

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza wykorzystywała osoby będące w ciężkiej sytuacji życiowej, niejednokrotnie obywateli Polski. Werbowała ich do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie organizowała fikcyjne zatrudnienie. Następnie wyłudzała należące się im świadczenia społeczne. Jak oceniają śledczy, straty mogą sięgać kilku milionów funtów.

Proceder ten niejednokrotnie mógł wyczerpywać znamiona handlu ludźmi, gdzie sprawcy, werbując osoby, organizując ich transport, wprowadzając ich w błąd, finalnie wykorzystują do popełnienia przestępstwa, jakim jest oszustwo – poinformował w poniedziałek Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Sprawa może wiązać ze śledztwem prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach dotyczącym handlu ludźmi, którego ofiarami padli obywatele polscy wykorzystani na terenie Wielkiej Brytanii do pracy o charakterze przymusowym.

35-541280
fot. Policja.pl

Brytyjskie prawo na podstawie obowiązującej od 2015 roku specjalnej ustawy Modern Slavery Act za handel ludźmi przewiduje nawet karę dożywocia. Natomiast w Polsce za handel ludźmi grozi od 3 do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/DG