Zamknij

Polak bezprawnie oddał głos w wyborach prezydenckich w USA. A wraz z nim 18 innych cudzoziemców

Redakcja
25.08.2018 18:01
Polak bezprawnie oddał głos w wyborach prezydenckich w USA
fot. FaceToFace/REPORTER/EastNews

Dziewiętnastu cudzoziemców w wieku od 26 do 71 lat zostało w Karolinie Północnej oskarżonych o bezprawny udział w amerykańskich wyborach w 2016 roku – poinformował resort sprawiedliwości USA. Wśród oskarżonych jest Polak.

Amerykańskie media podają, że dziewięć spośród tych osób zostało również oskarżonych o oszustwo, polegające na tym, że podawały się za obywateli USA, aby wpisano ich na listy wyborców.

Zobacz także

Z informacji mediów wynika, że w sumie oskarżono w tej sprawie obywateli 14 krajów. Oprócz Polski są to: Meksyk, Republika Dominikańska, Nigeria, Filipiny, Panama, Grenada, Gujana, Japonia, Salwador, Włochy, Haiti, Korea Południowa i Niemcy.

Dwudziesta osoba, której narodowości nie ujawniono, została oskarżona o pomaganie cudzoziemcom w fałszywym podawaniu się za obywateli USA.

Polak i inni trafią do więzienia?

Oskarżonym grożą kary od roku do 6 lat więzienia i grzywny w wysokości od 100 tys. do 350 tys. dolarów.

Ze znacznie wyższą karą - do 11 lat więzienia - musi się liczyć obywatel Dominikany, który w latach 80. został deportowany z USA, ale powrócił pod fałszywym nazwiskiem i w 1999 r. uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Aż 26 lat więzienia grozi 26-letniej Meksykance, której oprócz bezprawnego głosowania zarzucono m.in. oszustwa wizowe.

RadioZET.pl/PAP/KS