Wielka Brytania. 33-letni Paweł G. z sześcioma zarzutami terrorystycznymi

Redakcja
09.03.2019 08:50
Wielka Brytania. 33-letni Paweł G.  z sześcioma zarzutami terrorystycznymi
fot. Shutterstock

33-letni Paweł G., prawdopodobnie obywatel Polski, otrzymał w piątek w Wielkiej Brytanii sześć zarzutów na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu. To efekt prowadzonego przez zespół ds. zwalczania terroryzmu śledztwa ws. aktywności ekstremistycznej radykalnej prawicy.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Informację na ten temat przekazała jednostka brytyjskiej policji, zajmująca się zwalczaniem terroryzmu (Counter Terrorism Policing) z północno-wschodniej części kraju, a tożsamość mężczyzny ujawniła brytyjska agencja informacyjna PA. Zgodnie z przepisami nie potwierdzono oficjalnie obywatelstwa oskarżonego, ale ma on wyraźnie polskie imię i nazwisko.

Zobacz także

33-latek otrzymał zarzuty na podstawie artykułu 58 (1b) ustawy o zwalczaniu terroryzmu z 2000 roku, tzn. przestępstwa posiadania dokumentów lub nagrań zawierających informacje takiego typu, które byłyby użyteczne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu. Jak zaznaczono, to efekt opartego o informacje wywiadowcze śledztwa, dotyczącego podejrzewanej aktywności ekstremistycznycznej radykalnej prawicy.

G. został zatrzymany przez policję 23 lutego br w Leeds. W sobotę stanie przed sądem pierwszej instancji w Londynie.

Policja nie ujawniła kto lub co miałoby być przedmiotem ewentualnego ataku.

Zobacz także

Dowódca policji w Leeds Steve Cotter tłumaczył jedynie, że funkcjonariusze blisko współpracowali z jednostką antyterrorystyczną i podkreślił, że "zdaje sobie sprawę z tego, że śledztwa tego typu mogą spowodować zrozumiałe obawy opinii publicznej, więc rozmawiamy z kluczowymi przedstawicielami naszych wspólnot, aby upewnić ich co do ich bezpieczeństwa".

RadioZET.pl/PAP/BM