,

Rosja. Polak skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo

25.06.2019 11:40

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo; otrzymał on karę 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze – poinformowała agencja TASS, powołując się na służby prasowe sądu. Według FSB skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300.

Rosja. Polak skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo
fot. FSB

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

TASS, powołując się na służby prasowe sądu, podaje, że skazany nazywa się Marian Radzajewski. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajnej. Wyrok nie jest prawomocny i można się od niego odwołać.

Zobacz także

Rosyjska agencja przekazała komunikat Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która podała, że funkcjonariusze tych służb zatrzymali Polaka na „gorącym uczynku”. Według FSB polski obywatel „próbował organizować wywiezienie z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji o przeznaczeniu wojskowym, zawierającej informacje stanowiące tajemnicę państwową”.

Cudzoziemiec poszukiwał możliwości uzyskania tajnych części zestawu rakietowego S-300 w celu ich późniejszego nielegalnego wywiezienia do Polski. FSB

Służby te utrzymują, że zatrzymanie nastąpiło podczas próby dokonania transakcji.

Zobacz także

Oświadczyły też, że w toku śledztwa ustalono, że zatrzymany „działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych”.

Proces rozpoczął się 10 czerwca. Artykuł kodeksu karnego, którego dotyczyły zarzuty wobec polskiego obywatela, przewiduje karę od 12 do 20 lat pozbawienia wolności. TASS podaje, że sprawę karną wszczął i prowadził zarząd FSB w Moskwie i obwodzie moskiewskim.

RadioZET.pl/PAP