Zamknij

11-latek z Polski został mistrzem holenderskiej ortografii

Redakcja
28.06.2017 13:17
11-latek z Polski został mistrzem holenderskiej ortografii
fot. Facebook

11-latek z Polski Karol Banysz wystartował w największym konkursie ortograficznym dla dzieci w Holandii i wygrał pokonując 600 innych uczniów. Gdy odbierał nagrodę, nie mogli uwierzyć, że nie jest Holendrem. Pisały o nim wszystkie gazety w Hadze.

Karol Banysz urodził się w Polsce, a do Holandii przeprowadził się z rodzicami 7 lat temu. – Gdy 7 lat temu przyjechaliśmy do Holandii kompletnie nie mówiliśmy po holendersku. Ale on jest bardzo ambitny, jest najlepszym uczniem w klasie. Mnóstwo czyta, pochłania książki. Gdy dzieci przechodziły tekst na inteligencję pani była w szoku, powiedziała, że od 5 lat nie było dziecka, które tak dobrze by go napisało – mówiła mama Karola w rozmowie z portalem NaTemat.pl.

Szok dla wszystkich

W corocznym konkursie wystartowało 600 uczniów kończących szkołę podstawową. Karol zajął pierwsze miejsce. W swojej pracy popełnił tylko jeden drobny błąd. – Postawił kreskę nad "e", zamiast w prawą stronę to w lewą. Nawet panie z komisji mówiły, że najdłużej siedziały nad jego pracą, bo musiały coś znaleźć. Dawno im się nie zdarzyło, by w pracy nie było błędów. Wśród laureatów nie było nawet trzeciego miejsca, bo taka była przepaść między drugim, a kolejnymi miejscami – tłumaczy mama 11-latka.

Sukces 11-latka z Polski

Sensacyjną wygraną Polaka w holenderskim konkursie zainteresowały się lokalne media. – Wszystkie haskie gazety pisały o "haskim dziecku", a nie polskim. Potem Karol udzielił pierwszego wywiadu. Dziennikarz unikał szufladkowania, kto jest kim. A syn sam powiedział, że nie jest Holendrem, że jest Polakiem. Że urodził się w Polsce, mama jest Polką, tata jest Polakiem. I to znalazło się w tym wywiadzie – mówi mama Karola. Gratulujemy!

Zobacz także

RadioZET.pl/NaTemat/strz