Zamknij

Ajatollah Chamenei: nie będzie wojny z USA

14.05.2019 23:04
Ajatollah Chamenei: nie będzie wojny z USA
fot. AFP

Nie będzie żadnej wojny z USA, ale Iran nie będzie również negocjował ze Stanami Zjednoczonymi kwestii umowy nuklearnej - oświadczył we wtorek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Umowę tę nazwał "trucizną".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

"Nie będzie żadnej wojny. Naród irański wybrał ścieżkę oporu" - oświadczył Chamenei w irańskiej telewizji.

Zobacz także

Chamenei, do którego należy ostatnie słowo w sprawach państwowych, powiedział: "Ani my, ani oni nie dążymy do wojny. Oni wiedzą, że nie leżałaby ona w ich interesie".

W ostatnim okresie doszło do zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot.

Zobacz także

Iran ze swojej strony podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, z której to USA wycofały się w maju ub.r. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu. 

RadioZET.pl/PAP