Zamknij

Nawalny będzie leczony za granicą. Wyślą po niego specjalną karetkę

20.08.2020 23:42
Aleksiej Nawalny
fot. AP/Associated Press/East News

Niemiecka lotnicza karetka pogotowia, która ma polecieć do Rosji po jednego z liderów tamtejszej opozycji Aleksieja Nawalnego, wystartuje z Berlina o północy z czwartku na piątek - poinformowała fundacja Cinema for Peace, która organizuje transport rosyjskiego polityka do Niemiec.

Aleksiej Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, przebywa w szpitalu w Omsku na Syberii w stanie śpiączki. Podejrzewa się, że został otruty nieznaną substancją. Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz wyraziła przypuszczenie, że ktoś mógł Nawalnemu dodać coś do herbaty (to jedyny napój, który spożywał tego dnia). 

Ze względów humanitarnych i na prośbę grupy Pussy Riots Piotra Wierziłowa wyślemy o północy karetkę powietrzną ze sprzętem medycznym i specjalistami, którzy mogą przewieźć Nawalnego do Niemiec

- oświadczyła Fundacja Cinema For Peace, dodając, że berliński szpital Charite jest gotowy, aby rozpocząć leczenie rosyjskiego opozycjonisty.

Zobacz także

Wcześniej w czwartek niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oświadczyła, że jej kraj jest gotów udzielić wszelkiej pomocy medycznej Nawalnemu. Podobną gotowość wyraził Macron, który dodał, że Francja może udzielić azylu rosyjskiemu politykowi.

Aleksiej Nawalny otruty? Lekarze: mamy kilka diagnoz

- Mamy kilka diagnoz, które są obecnie wykluczane, potwierdzane bądź wyjaśniane. Prowadzone są zabiegi leczniczo-diagnostyczne, badania laboratoryjne (...), konsultacje lekarzy pokrewnych specjalności, konsylia - powiedział dziennikarzom w czwartek zastępca lekarza naczelnego szpitala nr 1 pogotowia ratunkowego w Omsku Anatolij Kaliniczenko.

Nie ma pewności, że przyczyną jego stanu jest otrucie

- dodał przedstawiciel szpitala. Ocenił, że jedną z przyczyn pogorszenia się stanu polityka może być "naturalne zatrucie". Kaliniczenko powołał się także na przepisy prawne zabraniające szczegółowego informowania o pacjencie.

- Oczywiście, otrucie rozpatrywane jest jako jedna z możliwych przyczyn pogorszenia się jego stanu, ale oprócz tego może być wiele stanów, które wystąpiły w sposób ostry - powiedział. Stan Nawalnego określił jako ciężki i stabilny. Nie odpowiedział na pytanie, czy istnieje zagrożenie dla życia.

Rosja. Żona Nawalnego jest przy mężu

Żona Aleksieja Nawalnego - Julia, została wpuszczona do sali w szpitalu w Omsku, gdzie w śpiączce leży jej mąż - podał wydział zdrowia władz regionu. Wspólpracownicy Nawalnego przekazali, że żona opozycjonisty nie wydała policji jego rzeczy osobistych.

Zobacz także

"Stan Nawalnego jest stabilny. Jest on w śpiączce, podłączony jest do respiratora" - podały władze regionu. Oświadczyły też, że Julia Nawalna jest "zadowolona" z wizyty. Dodały, że szpital konsultował się z dwoma ośrodkami w Rosji specjalizującymi się w toksykologii i intensywnej terapii.

Tymczasem nieoficjalne informacje o stanie Nawalnego pojawiają się w mediach społecznościowych. Kanał Baza na komunikatorze Telegram podał, że lekarze wykluczyli zawał serca. Agencja Interfax, powołując się na źródła przekazała, że lekarze postawili diagnozę "ostrego zatrucia nieznanym halucynogenem". Kanał NGS.Oms podał, że są podejrzenia, iż Nawalnego próbowano otruć hydroksymaślanem sodu.

RadioZET.pl/PAP