Zamknij

Nawalny został otruty? Berlińscy lekarze mówią o toksycznej substancji

Joanna Zaremba
24.08.2020 17:13
Aleksiej Nawalny
fot. AP/Associated Press/East News

Aleksiej Nawalny najprawdopodobniej został otruty - twierdzą berlińscy specjaliści, pod których opieką przebywa obecnie rosyjski opozycjonista. Nawalny nadal leczony jest na oddziale intensywnej terapii.

Aleksiej Nawalny najprawdopodobniej został otruty – tak wynika z dotychczasowych badań lekarzy z berlińskiego szpitala Charite, którzy obecnie opiekują się opozycjonistą. W poniedziałek oświadczyli, że wszystko wskazuje na próbę jego otrucia. W organizmie rosyjskiego opozycjonisty wykryta została obecność toksycznych inhibitorów cholinoesterazy.

Zobacz także

Według lekarzy nie jest jeszcze znana konkretna substancja, którą próbowano otruć Nawalnego. Szpital podał, że pacjent znajduje się na oddziale intensywnej terapii i nadal jest w śpiączce.

Zobacz także

Aleksiej Nawalny został otruty - twierdzą berlińscy lekarze

"Zespół lekarzy szczegółowo zbadał pacjenta po jego przybyciu. Wyniki kliniczne wskazują na zatrucie substancją z grupy substancji czynnych, zwanych inhibitorami cholinoesterazy" - poinformował szpital w oświadczeniu.

Stan zdrowia Nawalnego określany jest jako ciężki, ale szpital podkreślił, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Sprecyzowano, że rosyjski opozycjonista jest leczony m.in. atropiną, ale efekty terapii są na razie niepewne.

Zobacz także

"Na tym etapie nie można wykluczyć długotrwałych następstw, szczególnie w obszarze układu nerwowego" - poinformowano.

Inhibitory cholinoesterazy to szeroka gama substancji, które można znaleźć w kilku lekach, ale także w niektórych preparatach chemicznych. Zawarte w lekarstwach w małych ilościach mogą pobudzać działanie komórek nerwowych w mózgu i stosowane są często w celu tymczasowego złagodzenia lub ustabilizowania objawów u osób z demencją.

Wiele z nich jest truciznami i środkami psychoaktywnymi. Zawarte w pestycydach są stosowane przeciwko owadom, a u ludzi wywołują wymioty, skurcze mięśni, bóle głowy i halucynacje.

Zobacz także

Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował przymusowo w Omsku.

Na prośbę rodziny Nawalny w nocy z piątku na sobotę został przetransportowany lotniczym ambulansem z Omska do szpitala w Berlinie.

Po jego przybyciu do stolicy Berlina rzeczniczka szpitala Charite Manuela Zingl mówiła, że Nawalny będzie przechodził szeroko zakrojone testy diagnostyczne, a lekarze nie będą komentować jego choroby ani leczenia, dopóki nie będą w stanie ocenić wyników swojej pracy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP