Zamknij

Aleksiej Nawalny skazany. Są reakcje Brukseli i Tuska. "Wstydźcie się"

03.02.2021 17:22
Aleksiej Nawalny
fot. PAP/EPA

Aleksiej Nawalny został skazany na pobyt w kolonii karnej. Unia Europejska potępia decyzję władz rosyjskich o ws. opozycjonisty i uważa ją za niedopuszczalną. - Jest motywowana politycznie i jest sprzeczna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji w dziedzinie praw człowieka - oświadczyła UE. Sprawę Nawalnego skomentował także były premier Donald Tusk. 

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista i działacz polityczny, został w 2014 roku skazany na 3,5 roku w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

Aleksiej Nawalny skazany. UE i Tusk komentują

We wtorek sąd w Moskwie zadecydował, że wyrok w zawieszeniu, wydany w 2014 roku, zostanie zamieniony na karę pozbawienia wolności. Nawalny ma spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy. 

"Unia Europejska konsekwentnie wzywa władze rosyjskie do przestrzegania ich krajowych i międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania i zapewnienia praw człowieka i równości wobec prawa, w tym prawa do rzetelnego procesu sądowego" - czytamy w oświadczeniu, które w imieniu UE wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

UE ponawia swój apel o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Nawalnego, a także wszystkich obywateli i dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani za korzystanie z prawa do pokojowych zgromadzeń i wolności słowa. Wydarzenia te potwierdzają ciągły negatywny wzorzec kurczenia się przestrzeni dla opozycji, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych głosów w Federacji Rosyjskiej

Oświadczenie UE ws. Aleksieja Nawalnego

W dokumencie nie znalazło się jednak nic o ewentualnych sankcjach na Rosję pomimo tego, że ten temat pojawiał się w rozmowach między państwa członkowskimi w Brukseli. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że przeciwko umieszczeniu tego słowa w oświadczeniu były m.in. Niemcy i Francja.

UE przypomniała w oświadczeniu, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł już w swoim wyroku z 2017 r., że skazanie wcześniej Nawalnego było arbitralne i ewidentnie nieuzasadnione. Unijni ministrowie mają zająć się skazaniem Nawalnego na najbliższym posiedzeniu Rady UE do Spraw Zagranicznych.

W sprawie Nawalnego wypowiedział się także Donald Tusk. Były premier, szef Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej napisał na Twitterze: "Wydaje się, że niektóre państwa członkowskie (zgadnijcie, które) boją się nawet użyć określenia <<restrykcje>> w przypadku Nawalnego. Wstydźcie się!".

RadioZET.pl/PAP/Twitter