Zamknij

Sąd odrzucił apelację Nawalnego. Opozycjonista trafi do kolonii karnej

20.02.2021 11:39
Aleksiej Nawalny
fot. PAP/EPA/Yuri Kochetkov

Dwa lata, sześć miesięcy i dwa tygodnie ma spędzić w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny - powiadomili jego adwokaci w sobotę po odrzuceniu przez sąd złożonej przez nich apelacji. Okres kary ma upłynąć na przełomie lipca i sierpnia 2023 r.

Aleksiej Nawalny, czołowy rosyjski opozycjonista, został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu oraz jego bratu Olegowi. O "odwieszeniu" wyroku, na wniosek służb więziennych, sąd niższej instancji zadecydował 2 lutego. 

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił w sobotę apelację Nawalnego, który odwołał się od decyzji o osadzeniu go w kolonii karnej. Sędzia Dmitrij Bałaszow uznał w sobotę decyzję sądu niższej instancji za zgodną z prawem. Teraz wiadomo, że opozycjonista trafi do kolonii karnej na dwa lata, sześć miesięcy i dwa tygodnie (wyrok został skrócony o 1,5 miesiąca, które spędził w areszcie domowym). Okres kary ma upłynąć na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku. 

Adwokaci nie wiedzą dokładnie, kiedy Nawalny - zwany przez media "największym politycznym rywalem Władimira Putina" - zostanie wysłany do kolonii karnej. Teoretycznie może to nastąpić już w sobotę. O godz. 14 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego) w sobotę odbyć się ma kolejna rozprawa w procesie, w którym Nawalny jest oskarżony o zniesławienie kombatanta.

- Nawalny może zostać wysłany do kolonii karnej jeszcze dzisiaj, jak i (dopiero) po decyzji w sprawie o zniesławienie (weterana). Nie wiemy dokładnie, kiedy to nastąpi - powiedział adwokat polityka Wadim Kobziew, którego cytuje agencja TASS.

RadioZET.pl/PAP