Zamknij

Nawalny wybudzony ze śpiączki. Szpital: Jego stan ogólny polepszył się

07.09.2020 16:46
Aleksiej Nawalny
fot. AFP /EAST NEWS

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, odłączony od respiratora i reaguje na mowę, a jego ogólny stan się polepszył - poinformował berliński szpital Charite. Kilka dni temu Laboratorium Bundeswehry ustaliło, po zbadaniu próbek krwi Nawalnego, że został on zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Nawalny, który był odłączany od respiratora etapami, "reaguje, gdy się do niego mówi". Lekarze zastrzegli jednak, że długofalowe konsekwencje ciężkiego zatrucia pacjenta środkiem bojowym Nowiczok są nie do wykluczenia - poinformował szpital w komunikacie.

W środę kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że badania "dowodzą jednoznacznie", iż Nawalny został zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok i stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie", której celem było uciszenie go i oświadczyła, że potępia "w najsilniejszy możliwy sposób" próbę otrucia opozycjonisty. Merkel zażądała też, by Moskwa jak najszybciej wyjaśniła sprawę ataku na opozycjonistę.

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki. Jego ogólny stan się polepszył

Laboratorium Bundeswehry ustaliło, po zbadaniu próbek krwi Nawalnego, że został on zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok, którym usiłowano też zabić byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię w marcu 2018 roku w Salisbury na południu Anglii.

Nazajutrz Merkel oświadczyła, że reakcja Niemiec i Unii Europejskiej na próbę otrucia lidera antykremlowskiej opozycji zależeć będzie od postępowania Rosji.

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE: Nowiczok: czym jest? Jak działa rosyjska trucizna?

Rosja zaprzecza, by Kreml był odpowiedzialny za atak na opozycjonistę. Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę, że odnotowuje "liczne wrogie wobec Rosji" oświadczenia związane ze stanem zdrowia Nawalnego. Resort stwierdził też, że nad środkami bojowymi zaliczanymi do grupy określanej nazwą Nowiczok pracowano na Zachodzie, w tym w USA.

Otrucie Nawalnego. Merkel nie wyklucza sankcji na Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami gazociągu Nord Stream 2, który ma sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec, w odpowiedzi na podejrzenie otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

"Kanclerz podziela uwagi ministra spraw zagranicznych" - powiedział w poniedziałek Seibert, pytany o uwagi Heiko Maasa. Szef niemieckiego MSZ wezwał Rosję, aby pomogła w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego, w przeciwnym razie zmusi Niemcy do wycofania poparcia dla Nord Stream 2.

W weekend również minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer oceniła, że kwestia sankcji w sprawie tego gazociągu zależy od współpracy Moskwy w wyjaśnieniu, co dokładnie stało się z Nawalnym.

Zobacz także

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że władze Rosji nie widzą obecnie ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Stream 2. Jak zapewnił, przeważają oceny, że propozycje wstrzymania budowy gazociągu są "absurdalne".

RadioZET.pl/ PAP