Zamknij

Co wykryto w organizmie Nawalnego? Jest komunikat rosyjskich lekarzy

22.08.2020 16:24
Aleksiej Nawalny
fot. ODD ANDERSEN /AFP /East News

Aleksiej Nawalny jest w stanie stabilnym i przebywa obecnie w szpitalu Charite w Berlinie - informuje aktywista Jaka Bizilj. Tymczasem jak przekazał wydział zdrowia we władzach obwodu omskiego, podczas badań medycznych w organizmie Aleksieja Nawalnego nie wykryto śladów trucizny, a tylko kofeiny i alkoholu.

Aleksiej Nawalny został przewieziony ambulansem do szpitala Charite, gdzie zostanie poddany leczeniu - pisze Reuters. Początkowo lekarze ze szpitala w Omsku nie zgadzali się na przewiezienie Nawalnego za granicę, zapewniając, że pacjent będzie leczony na miejscu, jednak w piątek wieczorem zmienili zdanie. "Pacjent wykazuje pozytywną dynamikę i jest wystarczająco stabilny", stan jego mózgu jest stabilny - mówił lekarz Anatolij Kaliniczenko.

Jak przekazał w sobotę wydział zdrowia we władzach obwodu omskiego, podczas badań medycznych w organizmie Aleksieja Nawalnego nie wykryto śladów trucizny, a tylko kofeiny i alkoholu. Zapewniono, że członkowie rodziny opozycjonisty otrzymali wyniki badań.

Aleksiej Nawalny został otruty? Rosyjscy lekarze: w organizmie nie wykryto śladów trucizny

"Można dokładnie stwierdzić, że nie wykryto hydroksybutanów i barbituranów", a także strychnin czy trucizn syntetycznych - głosi komunikat. "W moczu wykryto alkohol i kofeinę" - dodano w oświadczeniu. Stężenia tych substancji nie sprecyzowano; omska administracja zapewniła, że dokładne dane zostały udostępnione rodzinie.

Zobacz także

Krótko po tym, jak Nawalny znalazł się w szpitalu w Omsku, media społecznościowe rozpowszechniały informacje, jakoby dzień wcześniej pił alkohol. Współpracownicy opozycjonisty temu zaprzeczyli. Kanał Baza na komunikatorze Telegram uściślił, że ilość alkoholu, którą wykryto w organizmie Nawalnego, była znikoma.

Zobacz także

Aktywista Jaka Bizilj, którego fundacja Cinema for Peace zorganizowała transport do Berlina, powiedział w sobotę, że stan Nawalnego jest bardzo niepokojący.

Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował awaryjnie w Omsku. Opozycjonista jest w śpiączce. Jego współpracownicy uważają, że próbowano go otruć.

RadioZET.pl/ PAP/ Reuters