Zamknij

Ambasador Polski w Moskwie wezwany na dywanik. Rosja domaga się przeprosin

11.05.2022 15:54
Rosja wzywa Polskę do przeprosin po incydencie w Warszawie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski zrelacjonował szczegóły spotkania w rosyjskim MSZ, do którego został wezwany na dywanik po incydencie z 9 maja. W Warszawie oblany czerwoną substancją został ambasador Rosji. Kreml domaga się przeprosin ze strony polskiego rządu. 

Ambasador Polski w Moskwie powiedział w środę po wizycie w rosyjskim MSZ, że powtórzył tam stanowisko ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w sprawie incydentu, do którego doszło 9 maja w Warszawie z udziałem rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa. Dyplomata został oblany czerwoną substancją. Do działania symbolizującego barbarzyństwo Rosjan w wojnie przyznała się ukraińska dziennikarka.

- Zostałem wezwany do MSZ Rosji, gdzie wyrażono ustny protest w związku z incydentem na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich 9 maja. W reakcji powtórzyłem dosłownie pełne stanowisko MSZ RP, wyrażone przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w reakcji na incydent - powiedział PAP szef polskiej placówki w Moskwie.

Ambasador Polski w Moskwie wezwany na dywanik. Rosja żąda przeprosin

Do sprawy odniósł się również sam Kreml. Rosyjskie MSZ oczekuje przeprosin polskiego rządu po incydencie z 9 maja. "Krajewskiemu powiedziano, że strona rosyjska czeka na oficjalne przeprosiny ze strony polskiego rządu w związku z tym, co się stało i domaga się zapewnienia bezpieczeństwa ambasadorowi Rosji i wszystkim pracownikom rosyjskich misji zagranicznych w Polsce"- napisano w komunikacie na stronie MSZ Rosji.

Rosyjskie MSZ zaznaczyło, że "decyzja o dalszych krokach zostanie podjęta w zależności od reakcji Warszawy na nasze żądania". Przypomnijmy, szef MSZ Polski nazwał w poniedziałek oblanie ambasadora Rosji czerwoną substancją incydentem, który nie powinien był się wydarzyć.

- Wydarzenie, do którego doszło dzisiaj podczas składania wieńców przy grobach poległych żołnierzy sowieckich przez ambasadora Federacji Rosyjskiej, stanowi incydent, który nie powinien mieć miejsca, (to) incydent ze wszech miar godny ubolewania. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, niezależnie od polityki, jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują - powiedział Rau.

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i zajmuje obszar 19 hektarów. Powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ma charakter rozległego parku. Spoczywają tam szczątki ponad 20 tys. żołnierzy poległych w latach 1944-1945.

RadioZET.pl/PAP - Anna Wróbel/Mid.ru/Interfax.ru

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C