Zamknij

Były współpracownik Putina w szpitalu. Wcześniej uciekł z Rosji

PAP
31.07.2022 21:39
Anatolij Czubajs
fot. AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA/East News

Anatolij Czubajs, były wysłannik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. zrównoważonego rozwoju, trafił do szpitala w jednym z krajów europejskich - pisze w niedzielę rosyjska redakcja BBC. Wcześniej zrezygnował ze stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę.

Były wysokiej rangi urzędnik Kremla został hospitalizowany w związku z zespołem Guillaina-Barrego, który powoduje niedowład kończyn - podaje BBC, powołując się na źródła w jego otoczeniu. Jako pierwsza o hospitalizacji polityka poinformowała rosyjska celebrytka Ksenia Sobczak. Według niej urzędnik powiedział, że jego stan jest średni, stabilny.

Związany z Sobczak projekt Ostorożno podał, że pokój, w którym Czubajs poczuł się źle, zbadali specjaliści w kombinezonach ochrony chemicznej. Nie wiadomo, w jakim kraju przebywa 67-letni Czubajs. Dotychczasowe spekulacje mówiły, że może chodzić o Turcję.

Były współpracownik Putina w szpitalu

W marcu media poinformowały, że zrezygnował ze stanowiska wysłannika prezydenta Rosji Władimira Putina ds. zrównoważonego rozwoju i opuścił kraj w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej, sprawował stanowisko m.in. ministra finansów i wicepremiera za rządów Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, to jemu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina. 

RadioZET.pl/PAP

C