Zamknij

Duda przybył do Kijowa. Znów spotka się z Zełenskim

23.08.2022 08:44

Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym - podkreślił.

Duda
fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda przybył we wtorek rano do Kijowa. Jak poinformował podczas porannego briefingu prasowego w Warszawie szef jego gabinetu Paweł Szrot, polski prezydent ma się spotkać z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 Andrzej Duda w Kijowie. Prezydent spotka się z Zełenskim

- Prezydent [...] udał się tam na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego. Jego wizyta obejmuje spotkanie z panem prezydentem, rozmowy na temat wsparcia Ukrainy w sensie militarnym, w sensie dostaw sprzętu, potrzebnego temu krajowi do obrony przed agresją rosyjską, w sensie gospodarczym i w sensie humanitarnym i politycznym - powiedział Szrot.

Prezydencki minister zaznaczył, że następnie Duda wraz z Zełenskim będą uczestniczyć w zdalnych obradach tzw. Platformy Krymskiej. - Ta platforma [...] dotyczy formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic - przekazał Szrot.

Dopytywany odparł, że każda wizyta prezydenta Polski na Ukrainie podczas trwającej wojny ma znaczenie symboliczne. - Takie również znaczenie będzie miała ta wizyta - dodał. Kancelaria Prezydenta nie poinformowała o programie, miejscu i czasie trwania wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

Warto odnotować, że będzie to już piąte w tym roku, a trzecie od początku wojny spotkanie obydwu prezydentów. Poprzednie odbyły się: 20-21 stycznia w Polsce oraz 23-24 lutego, 13 kwietnia i 21-22 maja w Kijowie.

RadioZET.pl/PAP/Twitter