Zamknij

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w piątek wizytę w Watykanie. Ma ona związek z przypadającym w tym roku stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. Prezydent Polski rozmawiał z Franciszkiem m.in. o kryzysie pandemii. Wiadomo, jaki upominek głowa państwa podarowała papieżowi.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda na audiencji u Franciszka. Jednym z tematów rozmów prezydenta i papieża był kryzys pandemii - podało po audiencji biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. "Serdeczne rozmowy odbyły się w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II i 40. rocznicą założenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+" - głosi komunikat wydany po rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem, a następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Zobacz także

Watykan. Andrzej Duda z żoną na audiencji u papieża Franciszka

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postaci kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta. Rąbka tajemnicy na temat przebiegu wizyty uchylił także sam Andrzej Duda na Twitterze. "Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w swoich granicach, może postępować w taki sposób, aby zawsze dążyć do pokoju; ta idea kieruje również moimi decyzjami" - napisał prezydent.

Wśród pozostałych tematów rozmów z papieżem wymienił też kwestie związane z przyszłością UE, problemy ubogich oraz programy społeczne działające w Polsce. "Ojciec święty zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny" - relacjonował prezydent w rozmowie z dziennikarzami. 

Program wizyty za Spiżową Bramą przewidywał rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z Franciszkiem w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim, a następnie drugą, publiczną część audiencji z udziałem całej delegacji. Zgodnie z protokołem wizyt w Watykanie zaplanowano też spotkanie prezydenta RP z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Po wizycie w Pałacu Apostolskim prezydent Duda z małżonką wraz z całą delegacją udał się do bazyliki watykańskiej na mszę przy grobie św. Jana Pawła II.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter