Zamknij

Duda wspomina rozmowę z Zełenskim. "Andrzej, być może widzimy się po raz ostatni"

20.05.2022 06:15
Andrzej Duda
fot. Sylwia Dąbrowa/Polska Press/ East News

Bardzo liczyłem wtedy na jego wsparcie. Nigdy nie przypuszczałem, w tamtym momencie, kiedy widzieliśmy się w Odessie, że może dojść do tak spektakularnego ataku Rosji na Ukrainę. W taki sposób nasza znajomość się scementowała, tuż przed atakiem i potem, kiedy faktycznie dzwoniłem do niego codziennie. Autentycznie bałem się, że już go nie usłyszę - przyznał Andrzej Duda, który w rozmowie z "Polska The Times" opisał swoje relacje z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda udzielił wywiadu dziennikowi "Polska The Times". W opublikowanej w czwartek rozmowie wspominał m.in. chwilę sprzed rozpoczęcia wojny w Ukrainie oraz jedną z ostatnich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim sprzed dnia rosyjskiej inwazji.

Duda o rozmowie z Zełenskim: bałem się, że już go nie usłyszę

- Na pożegnanie mówił mi, że jest pewien, że Ukraina zostanie zaatakowana w ciągu kilku czy kilkunastu najbliższych godzin. To było dla mnie bardzo wzruszające spotkanie i wzruszający moment - powiedział polski prezydent.

Usłyszałem: „Rosjanie myślą, że my nie będziemy walczyć, ale się mylą. Mamy doświadczonych żołnierzy, którzy walczyli już przez 8 lat, są obyci w walce. To jest zupełnie inna Ukraina i zupełnie inna armia ukraińska niż ta w 2014 roku”. Na koniec Zełenski powiedział: „Andrzej, być może widzimy się ostatni raz”

Andrzej Duda

Duda w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że z ukraińskim przywódcą łączą go przyjacielskie relacje oraz " silna relacja, która przez tę wojnę zbudowana została na wyjątkowo twardym gruncie".

- Bardzo liczyłem wtedy na jego wsparcie. Nigdy nie przypuszczałem, w tamtym momencie, kiedy widzieliśmy się w Odessie, że może dojść do tak spektakularnego ataku Rosji na Ukrainę. W taki sposób nasza znajomość się scementowała, tuż przed atakiem i potem, kiedy faktycznie dzwoniłem do niego codziennie. Autentycznie bałem się, że już go nie usłyszę - dodał prezydent.

RadioZET.pl/PAP/Polska The Times

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C