Zamknij

Andrzej Duda w USA, ale z Bidenem się nie spotka. "Zależy nam, by nastąpiła pewna refleksja"

PAP
21.09.2021 06:56
Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda nie spotka się z Joe Bidenem. - Rozmowa prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat Nord Stream 2 - powiedział we wtorek prezydencki minister Jakub Kumoch po przylocie polskiego przywódcy do Nowego Jorku. Jak dodał, nie jest to temat do rozmowy na 15 minut w kuluarach.

Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. Polski prezydent wystąpi we wtorek podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i spotka się m.in. z prezydentami Brazylii, Turcji, Ukrainy i Mołdawii. Nie spotka się jednak z przywódcą USA Joe Bidenem. 

- Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju (...), ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkową-Wschodnią - powiedział prezydencki minister Jakub Kumoch podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodał, rosyjski gazociąg wywołał w Europie "deficyt bezpieczeństwa" i zaznaczył, że "tę sytuację trzeba rozwiązać". Jednocześnie w odpowiedzi zaznaczył, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie zostanie rozwiązany, spotkanie prezydentów Dudy i Bidena jest wykluczone.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta w ten sposób tłumaczył brak spotkania z prezydentem Bidenem w programie prezydenckiej wizyty w USA. Jak wyjaśnił, strona amerykańska wcześniej już oznajmiła, że Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu. Ostatecznie Biden we wtorek spotka się w Nowym Jorku z premierem Australii Scottem Morrisonem.

Andrzej Duda z wizytą w USA. Jakie tematy poruszy polski prezydent?

Kumoch zapowiedział, że wtorkowe wystąpienie prezydenta Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie skupione na trzech głównych tematach: walce z pandemią, determinacji w walce ze zmianami klimatycznymi oraz walce narodów o swe prawa. Mówiąc o tej ostatniej kwestii, wspomni m.in. o Ukrainie i Białorusi.

Minister stwierdził, że jeśli chodzi o spotkania dwustronne i wielostronne podczas wizyty - m.in. z głowami państw bałtyckich, Ukrainy i Mołdawii, motywem przewodnim będzie budowanie więzów z partnerami regionalnymi. - Chcemy, żeby w świetle tego, co się stało z Nord Stream 2, (region) mówił bardziej jednym głosem - powiedział. Podkreślił przy tym, że razem z prezydentem Dudą tym samym rejsowym samolotem LOT-u do USA przyleciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid.

Poza tym, jak dodał, dojdzie do spotkania z przywódcami mocarstw regionalnych, Brazylii i Turcji. Rozmowa z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem ma dotyczyć m.in. sytuacji humanitarnej w Afganistanie. Z kolei rozmowa z brazylijskim prezydentem Jairem Bolsonaro ma dotyczyć "współpracy polsko-brazylijskiej w wielu obszarach".

RadioZET.pl/PAP Autor: Oskar Górzyński 

C