Zamknij

Prezydent zwołuje pilną naradę z premierem ws. spotkania z Trumpem

18.06.2020 11:54
Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na godz. 13 w czwartek prezydent zwołał pilną naradę w sprawie zapowiedzianej na przyszły tydzień wizyty w USA - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował z kolei, że przed spotkaniem z prezydentem USA, prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Pilna narada przed spotkaniem z Donaldem Trumpem. Według Spychalskiego mają w niej wziąć udział premier Mateusz Morawiecki, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Na godz. 14 planowana jest wypowiedź dla mediów po spotkaniu.

Zobacz także

Pilna narada przed spotkaniem Duda-Trump

Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Opoczna powiedział, że w nocy zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na naradę dotyczącą planowanej wizyty w USA.

Powiedziałem, że potrzebuję, żebyśmy odbyli konsultacje z nim i ministrami w tej sprawie, żeby wydać polecenia ministrom, co należy przygotować i co należy rozważyć przed spotkaniem w Waszyngtonie. Ta narada będzie miała miejsce dosłownie za chwilę

- powiedział prezydent.

"Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, planowanym na wtorek wieczór, pan prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem; ona planowana jest na poniedziałek" - poinformował z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski i zaznaczył, że odbędzie się ona telefonicznie.

Podkreślił, że Duda będzie pierwszym gościem Trumpa z kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego po ukazaniu się informacji o planach redukcji amerykańskich wojsk na terytorium Niemiec.

W środę Biały Dom potwierdził, że 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów USA - Donalda Trumpa i Polski - Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda mówił w środę, że Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać i są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Onet

C