Zamknij

Merkel wybrała piosenkę na swoje pożegnanie. Wybór padł na "matkę chrzestną punk rocka"

29.11.2021 20:33

Na życzenie Angeli Merkel podczas ceremonii pożegnania z funkcją kanclerza Niemiec, orkiestra wojskowa wykona trzy utwory. Jednym z nich jest piosenka Niny Hagen - punkowej wokalistki z lat. 70 i 80 ubiegłego stulecia.

Nina Hagen
fot. GUADRINI/DELIGIO/East News

Angela Merkel w czwartek pożegna się z funkcją kanclerza Niemiec. W ten sposób zakończy 16-letnie rządy z ramienia chadeków z CDU. Jej oficjalne polityczne pożegnanie w Berlinie zaplanowano na dziedzińcu siedziby resortu obrony. Kolejny niemiecki rząd sformuje Olaf Scholz - lider socjaldemokratów SPD, którzy wraz z liberałami z FDP i Zielonymi stworzą koalicję. SPD wygrało wrześniowe wybory parlamentarne. 

Jak podał "The Guardian", w ramach pożegnania odchodząca kanclerz mogła wybrać trzy utwory, które na jej część wykona wojskowa orkiestra podczas czwartkowej ceremonii (z niem. Grosser Zapfenstreich). Dwa z nich to "Großer Gott, wir loben Dich" (z niem. Święty Boże, wysławiamy Twoje imię - popularna pieśń chrześcijańska z XVIII wieku) oraz "Für mich soll’s rote Rosen regnen" piosenkarki Hildegardy Knef.

Merkel wybrała punkową piosenkę na pożegnanie 

Jednak wybór trzeciego utworu wprawił niemiecką opinię publiczną w osłupienie. Chodzi o piosenkę "Du hast den Farbfilm vergessen" Niny Hagen, nazywaną niemiecką "matką chrzestną punk rocka". Wokalistka święciła największe triumfy w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. 

Nina Hagen pochodzi z terenów leżących w ówczesnej Demokratycznej Republice Niemiec (NRD), skąd również pochodzi Merkel. W piosence, do której tekst napisał Kurt Demmler, Hagen upomina swojego chłopaka Michaela, że wywołał tylko czarno-biały film podczas wakacji na wyspie Hiddensee na Bałtyku. W rezultacie rozpacza, że „nikt jej nie uwierzy, jak tu było pięknie”.

"The Guardian" przypomniał, że piosenka została dopuszczona przez NRD-owską cenzurę, ale zawierała jasną krytykę komunistycznej rzeczywistości, w której kolorowy film do aparatów był towarem praktycznie niedostępnym. Zdaniem komentatorów Merkel, wyborem piosenki z NRD-owskich czasów, chce podkreślić swoje wschodnioniemieckie korzenie.

RadioZET.pl/The Guardian