Zamknij

Zalewska ucieka przed... edukacją? Była szefowa MEN znalazła nowe powołanie

05.07.2019 14:47
Anna Zalewska w PE nie zajmie się edukacją.. Była szefowa MEN wybrała ochronę środowiska
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Anna Zalewska, która do niedawna była jedną z najważniejszych osób w Polsce odpowiadających za edukację, wyraźnie straciła swoją dziedziną zainteresowanie. Eurodeputowana PiS w Parlamencie Europejskim będzie działać na zupełnie innej płaszczyźnie – tę wybrała sobie sama.

Parlament Europejski ogłosił w czwartek listę deputowanych z podziałem na 20 komisji. Czym będą zajmować się polscy europosłowie w rozpoczętej kadencji? Najliczniej zapisali się do komisji spraw zagranicznych, komisji środowiska i komisji transportu.

Zazwyczaj, co wydaje się logiczne, byli szefowie poszczególnych resortów zapisują się do odpowiadających im komisji. Tak więc byli szefowie MSZ Anna Fotyga, Witold Waszczykowski, Włodzimierz Cimoszewicz czy Radosław Sikorski działają w komisji spraw zagranicznych, a na przykład niedawny szef MSWiA Joachim Brudziński zapisał się do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Zobacz także

Anna Zalewska w PE. Co tam będzie robić?

W europarlamencie jest też oczywiście komisja ściśle związana z edukacją, ale w niej byłej minister edukacji Anny Zalewskiej szukać na próżno. Przypomnijmy, że jeszcze przed kilkoma miesiącami była szefowa MEN stwierdziła śmiało w TVN24, że „każda jej reforma była udana”. Dobrem edukacji Zalewska nie chce się jednak zajmować w PE, bo zainteresowała się nagle inną dziedziną i wybrała komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Zarzuty, że kandydując do PE, „pani minister ucieka z tonącego okrętu”, pojawiły się już wcześniej. „Pani Zalewska w pełni skompromitowana reformą edukacji i sposobem negocjacji z nauczycielami korzysta z koła ratunkowego do PE?” – komentowali internauci.

Zobacz także

RadioZET.pl/naTemat