Zamknij

Armin Laschet został nowym szefem partii CDU

PAP
16.01.2021 13:32
Armin Laschet został nowym szefem partii CDU
fot. PAP

Armin Laschet został nowym przewodniczącym partii CDU. 59-letni premier Nadrenii Północnej-Westfalii pokonał w sobotę swoich konkurentów Friedricha Merza i Norberta Roettgena podczas internetowej konferencji partii. Zwycięzca ma duże szanse na zostanie kolejnym kanclerzem Niemiec.

Armin Laschet nowym przewodniczącym CDU. Polityk przejmuje obowiązki przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) po ustępującej z tego stanowiska Annegret Kramp-Karrenbauer. Kanclerz Angela Merkel była przewodniczącą CDU do grudnia 2018 roku.

Nowy szef CDU to polityk, prawnik i dziennikarz. W latach 1999–2005 Laschet był posłem do Parlamentu Europejskiego V i VI kadencji, od 2017 jest premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Studiował prawo i nauki polityczne. W CDU od 1979 roku. Jako dziennikarz współpracował z bawarskimi mediami. W latach 1994–1998 zasiadał w Bundestagu.

Armin Laschet został nowym przewodniczącym partii CDU

Po wyborze na nowego lidera CDU Laschet podziękował swojej partii za wielkie zaufanie. "Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności związanej z tym urzędem" - powiedział.

Podziękował swoim dwóm konkurentom w walce o przewodnictwo partii - byłemu liderowi parlamentarnej grupy Unii, Friedrichowi Merzowi i ekspertowi w dziedzinie polityki zagranicznej Norbertowi Roettgenowi - za uczciwą kampanię wyborczą w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.

Lider CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna) Markus Soeder pogratulował Laschetowi zwycięstwa w wyborach za pośrednictwem Twittera. "Gratulacje @ArminLaschet. Z niecierpliwością czekam na naszą współpracę! Razem będziemy kontynuować sukces Unii" - napisał premier Bawarii, o którym niemiecka prasa pisze, że sam ma ambicje objęcia urzędu po Merkel. Soeder ma świetne notowania w sondażach, dotyczących wyboru przyszłego kanclerza.

CDU powstała po II wojnie światowej i określa się jako partia centroprawicowa. Razem z bawarską CSU tworzy wspólną frakcję w niemieckim parlamencie.

Z sondażu przeprowadzonego przez telewizję ARD wynika, że gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz, 35 proc. uprawnionych do głosowania oddałoby głos na CDU/CSU, która rządzi teraz w Niemczech w koalicji z SPD.

RadioZET.pl/ PAP