Zamknij

Świat solidarny z Nową Zelandią. Tusk, May i Elżbieta II ślą kondolencję

Mikołaj Pietraszewski
15.03.2019 13:14
Solidarni
fot. Archiwum Radia ZET

Świat łączy się w bólu z Nową Zelandią, gdzie w piątek doszło do dwóch ataków na meczety. Zginęło w nich 49 osób. Politycy zgodnie potępili ten akt okrucieństwa i przemocy. 

W dwóch meczetach w Christchurch doszło do strzelaniny; tragiczne wydarzenia rozegrały się w czwartek po południu czasu lokalnego (po północy w piątek czasu polskiego). Według najnowszych oficjalnych informacji 49 osób zostało zabitych, a 48 osób – rannych.

Zobacz także

Ataki miały miejsce w piątek ok. 14:45 (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Al-Nur i przed godz. 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) – w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood. Położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej miasto jest jednym z największych w Nowej Zelandii.

Tusk, Juncker, Macron, May i Elżbieta II solidarni z Nową Zelandią

Hołd ofiarom złożyli najważniejsi światowi politycy, którzy zgodnie potępili atak. „Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. „Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność” – dodał.

„Składam najgłębsze kondolencje ukochanym ofiar oraz społeczności jako całej. Życzymy siły i odwagi rannym i ich rodzinom” – stwierdził natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker:

„Ten bezsensowny akt okrucieństwa na niewinnych ludziach w ich miejscu kultu nie mógłby być bardziej sprzeczny z wartościami oraz kulturą pokoju i jedności, które Unia Europejska dzieli z Nową Zelandią” – podkreślił. Zapewnił, że UE „stoi i zawsze będzie stała z wami (Nowozelandczykami) przeciwko tym, którzy haniebnie chcą zniszczyć nasze społeczeństwa i nasz sposób życia”.

Zobacz także

Do zdarzeń w Christchurch odniósł się również prezydent Francji Emmanuel Macron. „Wszystkie nasze myśli są teraz z ofiarami zamachów na meczety w Christchurch i z ich bliskimi. Francja sprzeciwia się wszelkim formom ekstremizmu i ramię w ramię ze swoimi sojusznikami walczy z terroryzmem na całym świecie” – skomentował. 

„W imieniu Wielkiej Brytanii składam najgłębsze kondolencje obywatelom Nowej Zelandii po przerażającym ataku terrorystycznym w Christchurch. Moje myśli są ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku tego obrzydliwego aktu przemocy” – napisała, także na Twitterze, premier Wlk. Brytanii Theresa May. 

Tragedia w Nowej Zelandii poruszyła także brytyjską królową Elżbietę II, która jest formalną głową państwa nowozelandzkiego. „Jestem głęboko zasmucona przerażającymi wydarzeniami w Christchurch. Książę Filip i ja przesyłamy swoje kondolencje dla rodzin i przyjaciół tych, którzy stracili życie” – takie słowa pojawiły się na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Twitterze. 

Jednocześnie dodała, że „składa hołd służbom ratunkowym i wolontariuszom, którzy zapewniają wsparcie tym, którzy byli poszkodowani”. „W tych tragicznych chwilach moje myśli i modlitwy są ze wszystkimi Nowozelandczykami” – zapewniła.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP