Zamknij

Laureatka pokojowego Nobla skazana. Wyrok wydała junta wojskowa

PAP
06.12.2021 17:46
Aung San Suu Kyi
fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON / POOL

Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, została w poniedziałek skazana na 2 lata więzienia przez juntę wojskową rządzącą Mjanmą. Początkowo wyrok był dwukrotnie wyższy. 

76-letnia Aung San Suu Kyi została wcześniej w poniedziałek skazana na cztery lata więzienia za podżeganie do buntu i łamanie restrykcji epidemicznych - dostała po dwa lata za każdy z tych zarzutów. Kilka godzin później państwowa telewizja poinformowała o skróceniu wyroku o połowę. Skrócony wyrok jest wynikiem darowania jej kary przez rządzącą w kraju juntę.

Przeciwko liderce birmańskiej opozycji toczy się też kilka innych postępowań, w których jest oskarżana m.in. o fałszerstwa wyborcze, korupcję, nielegalne posiadanie krótkofalówek i naruszanie tajemnicy państwowej. Za wszystkie te zarzuty Suu Kyi grozi kilkadziesiąt lat więzienia.

Laureatka Nobla skazana na więzienie. Wyrok wydała junta wojskowa

Wysokość kary nie zmieniła się w przypadku Win Myinta, który do przewrotu sprawował urząd prezydenta Birmy i został również skazany na cztery lata więzienia. Rzecznik junty przekazał, że opozycyjni politycy nie zostaną na razie osadzeni w więzieniu, a do czasu rozpatrzenia kolejnych zarzutów pozostaną w aresztach domowych, w których przebywają od czasu puczu.

Zarówno Suu Kyi, jak i Wien Myint oraz inni oskarżani członkowie byłego rządu konsekwentnie nie przyznają się do winy. Wojsko przejęło władzę w Birmie 1 lutego. Aresztowano wielu członków obalonego demokratycznego rządu Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD). Od tamtej pory Birma pogrążona jest w chaosie, a siły bezpieczeństwa brutalnie tłumią masowe protesty przeciwko puczowi.

Według lokalnych organizacji pozarządowych wojsko i policja zabiły od przewrotu ponad 1,3 tys. osób, a ponad 10 tys. zostało aresztowanych z przyczyn politycznych. Junta zaprzecza tym wyliczeniom. "Surowy wyrok wydany na Suu Kyi na podstawie fikcyjnych oskarżeń to ostatni przykład determinacji wojskowego reżimu do wyeliminowania wszystkich głosów opozycji i zdławienia wolności w Birmie" - skomentowała wyrok organizacja Amnesty International. 

Aung San Suu Kyi w 1991 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla „za pokojową walkę o demokrację i prawa człowieka” w Mjanmie. Po demokratyzacji kraju została liderką partii rządzącej oraz premierem (od 2016 r.). Została siłą zdjęta z urzędu z powodu lutowego zamachu stanu.

RadioZET.pl/PAP

C