Zamknij

Będzie spotkanie z Władimirem Putinem w Rosji. Pierwsze takie od wybuchu wojny

10.04.2022 19:25
Władimir Putin
fot. Pool Reuters/Associated Press/East News

Kanclerz Austrii Karl Nehammer udaje się w poniedziałek do Moskwy, gdzie ma spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - podała w niedzielę austriacka agencja APA. Tematem rozmów ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

„To pokazuje nadmierną pewność siebie ze strony austriackiego kanclerza, jeśli poważnie wierzy, że podróż ma sens teraz, gdy Putin pokazał, jakim jest brutalnym zbrodniarzem wojennym” – skomentował planowany wyjazd Nehammera anonimowy ukraiński dyplomata cytowany przez niemiecki dziennik „Bild”.

- O planowanej wizycie poinformował Berlin, Brukselę i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zamierza zachęcić do dialogu - przekazał w niedzielę rzecznik kanclerza Austrii, cytowany przez BBC.

Karl Nehammer spotka się z Władimirem Putinem w Rosji

Środowiska unijne, poinformowane o podróży szefa rządu Austrii, określiły ją mianem „przedstawienia PR-owego Nehammera” - dodaje gazeta. W sobotę kanclerz Nehammer spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „W Kijowie i w Buczy mógł na własne oczy ujrzeć obraz zniszczeń i okrucieństw popełnionych przez armię rosyjską” – pisze „Bild”.

Wizyta kanclerza Austrii w Kijowie, 9 kwietnia 2022 r.
fot. RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Od początku inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, Putin miał głównie kontakt telefoniczny z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. „Od wybuchu wojny żaden z przywódców państw unijnych nie pojechał do Moskwy” – podkreśla "Bild".

RadioZET.pl/PAP/BBC

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C