Zamknij

Bernie Sanders faworytem prawyborów w New Hampshire. Biden w defensywie

11.02.2020 07:55
Bernie Sanders
fot. AP /Associated Press/ East News

Senator Bernie Sanders jest faworytem wtorkowych prawyborów prezydenckich Demokratów w New Hampshire. Po słabym wyniku w stanie Iowa na impecie traci kampania byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W opublikowanym w poniedziałek sondażu WBZ–Boston Globe, Sanders przewodzi stawce w New Hampshire (27 proc.) z przewagą ośmiu punktów procentowych nad Pete'm Buttigiegem (19 proc.). Trzecia jest senator Amy Klobuchar z wynikiem 14 proc.

Dopiero za nimi plasują się Biden - lider większości ogólnokrajowych sondaży - oraz senator Elizabeth Warren.

Zobacz także

Elektorat Bidena - jak zauważają media w USA - w ostatnich tygodniach odpływa w kierunku innych uznawanych za umiarkowanych kandydatów Partii Demokratycznej, głównie Buttigiega. Po rozczarowującym czwartym miejscu w prawyborach w Iowa w ubiegłym tygodniu były wiceprezydent otwarcie przyznaje, że w New Hampshire prawdopodobnie nie uda mu się odbić.

"To przypomina pogrzeb" - mówił anonimowo portalowi The Hill o atmosferze w sztabie Bidena jeden z jego doradców. On "potrzebuje iskry, ale nie wydaję mi się, by nadeszła ona we wtorek" - przyznał drugi.

Zobacz także

Nową strategią Bidena są bezpośrednie ataki na Buttigiega w spotach wyborczych, w których 38-latkowi wypomina się niewielkie doświadczenie w porównaniu z politycznymi dokonaniami byłego wiceprezydenta.

Prawybory prezydenckie w New Hampshire

Buttigiega nie oszczędza w ostatnich dniach również Sanders, który krytykuje go za przyjmowanie kampanijnych datków od bogatych Amerykanów. "Lubię Pete'a Buttigiega, jest porządnym gościem, ale na ten moment miliarderzy kontrolują nie tylko naszą gospodarkę, ale i nasz proces polityczny" - powiedział w piątek senator ze stanu Vermont.

Zobacz także

Mieszkańcy amerykańskiego stanu New Hampshire we wtorek głosować będą w prawyborach prezydenckich (od godz. 12 we wtorek do godz. 2 w środę czasu polskiego).

Demokraci ostatecznie mają wskazać kandydata na prezydenta w lipcu. Wybory prezydenckie, w których o reelekcję będzie ubiegał się Trump, zaplanowano na 3 listopada.

RadioZET.pl/PAP