Zamknij

Rosja szantażuje Białoruś? Opozycja: Cisza przed historycznym traktatem

05.12.2019 19:58
Białoruś Rosja
fot. Alexei Druzhinin/SPUTNIK Russia/East News

Lada dzień premierzy oraz prezydenci Rosji i Białorusi podpiszą deklaracje ws. pogłębienia integracji między państwami. Opozycja białoruska grzmi o „ciszy przed braterstwem”, które uznaje za zagrożenie dla suwerenności kraju. Według sondażu Instytutu Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk integracji chce zaledwie 7 proc. Białorusinów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rozmowy w sprawie zacieśnienia współpracy mają prowadzić już jutro premierzy Białorusi i Rosji, Siarhiej Rumas i Dmitrij Miedwiediew. Dzień później do stołu negocjacyjnego zasiądą prezydenci Alaksandr Łukaszenko i Władimir Putin.

Zobacz także

Ustalenia traktatu nie były konsultowane z mieszkańcami Białorusi. O porozumieniu z Rosją wie jedynie wąski krąg skupiony wokół prezydenta Łukaszenki.

"Rezygnacja z suwerenności, szantaż gospodarczy"

Cisza przed historycznym traktatem odbierana jest w rozdrobnionej opozycji na Białorusi złowieszczo.

Zobacz także

Aktualny proces zacieśniania integracji z Rosją zmusza Białoruś do rezygnacji z suwerenności i opiera się na instrumentach szantażu gospodarczego ze strony Rosji

przedstawiciele białoruskiego Forum Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

Z kolei niezależna „Biełgazieta” pisze o „ciszy przed braterstwem”. Porozumienia opozycyjne wokół Łukaszenki mówią wprost o „zwiększeniu zależności Białorusi od Rosji”.

Zobacz także

Potencjalnie stanowią zagrożenie dla dalszego istnienia Białorusi jako niezależnego państwa. Suwerenność nie może być przedmiotem handlu. Podpisanie jakichkolwiek dokumentów, które szkodzą suwerenności i niepodległości jest niedopuszczalne, a pogłębienie integracji szkodzi interesom narodowym państwa

wspólne oświadczenie wpływowych białoruskich blogerów politycznych

Badania Instytutu: Białorusini nie chcą do Rosji

Spory nakręcają też niespójne dane dotyczące poparcia ws. pogłębienia współpracy Białorusi i Rosji. Według źródeł rosyjskich wskaźnik zwolenników integracji sięga w Białorusi 90 proc. Z kolei statystyki Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk na Białorusi przeczą tej tezie. I to zdecydowanie.

Wejście Białorusi w skład Rosji popiera zaledwie 7,7 proc. badanych

Instytut Socjologii białoruskiej Akademii Nauk

Naukowcy zaznaczyli, że białoruscy, „państwowi” socjolodzy nie mieli prawa powoływać się na badanie rosyjskie, przeprowadzone przez MGIMO - Instytut Stosunków Międzynarodowych (Uniwersytet) przy MSZ Rosji.

Zobacz także

Blisko połowa Białorusinów (49,9 proc.) opowiada się za niezależnym państwem i budowaniu relacji z Rosją na podstawie umów międzynarodowych. Co trzeci (ok. 36 proc.) jest zdania, że sojusz z Rosją powinien być równoprawny.

RadioZET.pl/PAP