Zamknij

Setki tysięcy ludzi w centrum Mińska. Wojsko i milicja blokują ulice

30.08.2020 17:15
Białoruś
fot. AP /Associated Press /East News

Białoruś: setki tysięcy ludzi idą w marszu Prospektem Zwycięzców w Mińsku w kierunku pomnika Mińska Miasta-Bohatera. Wcześniej na Prospekcie Niepodległości OMON zatrzymał kilkadziesiąt osób – wynika z ustaleń mediów niezależnych.

Białoruś: Pomimo zatrzymań i przepychanek w centrum, kolumna ludzi skierowała się w stronę ulicy Niemiga i Placu Wolności, a następnie poszła dalej Prospektem Zwycięzców. Na trasie jest pomnik Mińska Miasta-Bohatera, a dalej pałac prezydencki.

Pomnik Miasta-Bohatera jest otoczony przez wojsko. Dalej, przy pałacu prezydenckim, prospekt również został zablokowany przez milicję i wojsko, podobnie jak tydzień temu. Stoją tam też samochody Rubież do walki z demonstrantami i inny tego typu sprzęt.

Białoruś. Gigantyczna demonstracja w Mińsku. Ulice zablokowane przez milicję i wojsko

W mediach niezależnych pojawiła się informacja o jadących do miasta pojazdach wojskowych, prawdopodobnie wozach BTR.

Wcześniej, gdy ludzie próbowali zgromadzić się w rejonie ścisłego centrum i Placu Niepodległości, kordony OMON-u próbowały zablokować ich ruch i rozdzielać kolumny na mniejsze części. Doszło do zatrzymań co najmniej kilkudziesięciu osób.

Zobacz także

Przed niedzielnym protestem milicja uprzedziła dziennikarzy, by nie podchodzili do uczestników protestu bliżej niż na 100 m.

Karaluch i śmierć na szczudłach - protest opozycji w Mińsku

Wielka kukła karalucha, nawiązująca do ludowego przezwiska białoruskiego prezydenta, spacerowała w niedzielę po ulicy Niemiga w centrum miasta. W innym miejscu swój performance urządzili tancerze na szczudłach, przebrani za śmierć i szkielety. Jeszcze inni ludzie w kondukcie żałobnym nieśli trumnę z napisem „Dyktatura”.

Wiele plakatów podczas niedzielnego protestu nawiązuje do 66. urodzin Alaksandra Łukaszenki, które ten obchodzi w niedzielę. „Uważaj, nie udław się wisienką” – napisano na rysunku z wielkim urodzinowym tortem.

Zobacz także

„My na coś słodkiego! Wychodź, przyszliśmy na urodziny!” – krzyczą uczestnicy protestu, którzy podeszli na czele gigantycznej kolumny w okolice pałacu prezydenckiego.

Zobacz także

Kilkanaście metrów przed nimi siły wojska i milicji zbudowały prawdziwe zasieki ze sprzętu do rozpędzania demonstracji, pojazdów wojskowych. Ustawiły się kordony milicjantów i żołnierzy.

RadioZET.pl/PAP